iDNES.cz

Za smrt pacienta po operaci kýly dostali dva chirurgové podmínky

  11:32
Přerovský okresní soud vynesl rozsudek v případu smrti čtyřiašedesátiletého pacienta tamní nemocnice. Muž zemřel v důsledku zánětu pobřišnice po plánované operaci břišní kýly. Soud uznal vinnými dva chirurgy, Stanislava Kalabuse a Richarda Polzera, že zanedbali pooperační péči.

Lékaři Stanislav Kalabus (vlevo v šedém obleku) a Richard Polzer (uprostřed) u přerovského okresního soudu (snímek z jednoho z dřívějších jednání). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Soud potrestal oba lékaře za usmrcení z nedbalosti ročním podmíněným trestem s odkladem na dva roky. Smrt podle soudkyně zavinili špatným postupem.

„Neadekvátně reagoval na potíže pacienta. Kdyby nechal sledovat alespoň jeho základní životní funkce, mohl včas diagnostikovat rozvíjející se zánět pobřišnice dřív, než došlo k rozvratu vnitřního prostředí pacienta,“ odůvodnila trest pro Richarda Polzera soudkyně Miluše Hadamčíková.

„Stanislav Kalabus pak neučinil nic, aby předchozí neadekvátní postup kolegy napravil,“ dodala na adresu druhého z odsouzených, který v době před operací zastával po určité období i post primáře chirurgie.

Rozsudek zatím není pravomocný, oba lékaři si ponechali lhůtu na zvážení odvolání.

Pacient zemřel 1. února 2016, po čtyřech dnech strávených v nemocnici. Hospitalizovat se nechal dobrovolně kvůli neustále se zvětšující břišní kýle, která se u něj objevila po osm let staré onkologické operaci tlustého střeva.

Lékaři operaci kýly zhodnotili jako náročnou a dlouhou, ale ve výsledku úspěšnou. Už druhý den po zákroku pacienta přeložili z jednotky intenzivní péče na běžný pokoj.

Tam se však jeho stav neustále zhoršoval. Než se mu dostalo řádného vyšetření, které odhalilo akutní zánět pobřišnice, bylo podle spisu už příliš pozdě. Ani urgentní operace už mu život nezachránila. Zemřel na celkovou sepsi organismu, která zapříčinila multiorgánové selhání a nezvladatelné krvácení.

Lékaři vinu odmítali a zastaly se jich i sestry, znalec je zkritizoval

Oba muži před soudem vinu opakovaně odmítli a zastávala se jich i většina svědků, především zdravotní sestry a ošetřovatelky, které v inkriminovaných dnech s lékaři v nemocnici sloužily. Zemřelého muže shodně popisovaly jako pacienta, který si na nic nestěžoval a své problémy zřejmě zamlčoval.

Naopak ze strany soudního znalce čelili doktoři i nemocnice tvrdé kritice.

„Je mi líto smrti pana Fučíka, jsem však přesvědčený, že léčbu jsem vedl podle pravidel lékařské vědy a nemám na smrti pacienta žádný díl viny. I dnes bych postupoval stejně,“ řekl loni v říjnu u soudu Polzer.

„Léčba pacienta byla složitá a komplikace atypické, jeho organismus nebyl schopen vypořádat se s druhou operací. Důvod byl v tom, že masivně krvácel,“ uvedl tehdy Kalabus.

Obhajoba si mimo jiné nechala zpracovat posudek odborné komise chirurgů, která se za přerovské lékaře postavila.

„Jejich postup byl zcela správný a v souladu s lékařskou vědou. Vývoj komplikací nebyl srozumitelný a objektivně hodnotitelný,“ citoval z posudku jeden z obhájců.

Dcera a žena zemřelého pacienta to však vnímaly opačně.

„Stěžoval si na bolesti břicha a hlavně neustále škytal tak, až se celý otřásal,“ popsala dcera, která v kritický den lékaře zalarmovala.

Autor:
zpět na článek