Přerovské Laguně čištění nepomohlo, voda už zase není vhodná ke koupání

  15:36
Sotva začala vedra, Přerované opět přišli o možnost koupat se v tamní nádrži Velká laguna. Rozbory ukázaly, že voda není dostatečně čistá. Loni přitom město částečně vyčistilo od bahna dno, aby kvalitu vody zlepšilo.

Přírodní koupaliště Velká Laguna, místními obvykle zvané jen Laguna, které v Přerově patří k oblíbeným odpočinkovým místům. | foto: prerov.eu

Rozbor vody si nechaly vypracovat Technické služby města Přerova.

„Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy a osoby trpící alergií či s oslabeným imunitním systémem,“ oznámil výsledek Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Přírodní koupaliště podle magistrátu neodpovídá předpisovým standardům ve dvou ukazatelích – průhlednosti a vodním květu. Mikroskopický obraz ukázal, že v Laguně se nacházejí například rozsivky centrické a penátní, skrytěnky, zelené řasy či krásnoočka.

„Mikrobiologické vyšetření pak sice vykazuje – slovy expertízy – výbornou jakost, ale sinice překročily druhý sledovaný stupeň a chlorofyl první,“ upozornila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Informace o červnovém měření i s přesnými hodnotami najdou zájemci ve vývěsce přímo na Laguně.

„Další testy necháme dělat v průběhu července a srpna,“ doplnila Martina Haluzíková z technických služeb.

Město loni Lagunu vyčistilo od části bahna

Velká laguna, které místní říkají pouze Laguna, má rozlohu přes 27 tisíc metrů čtverečních a vznikla v polovině 70. let minulého století. Přírodní koupaliště u řeky Bečvy a nedaleko městského parku Michalov se budovalo jako „1. etapa příměstské rekreace Pobečví“.

Zatímco dříve Laguna sloužila hlavně ke koupání, dnes tvoří plavci jen malou část rekreantů. Lidé tam chodí spíše na procházky nebo na ryby. Potíže s kvalitou vody ji totiž sužují už mnoho let, ke koupání ale většinou přestává být vhodná až kolem poloviny léta.

Letošní brzké problémy jsou nečekané o to víc, že město loni investovalo téměř 200 tisíc korun do částečného vyčištění od bahna pomocí speciální bakteriální směsi.

Obsažené organismy zkonzumovaly podle odhadu rybářů zhruba 1 800 kubických metrů bahna, což odpovídá přibližně 220 nákladním autům. Město zvolilo tuto metodu právě proto, aby nemuselo řešit odvoz sedimentů, jako tomu bylo při předchozím čištění sacím bagrem v roce 2008.

Autor: