iDNES.cz

Náhodou objevil rodinnou kroniku generála z odboje, tak o něm napsal knihu

  12:54
Generál František Moravec, slavná osobnost českých dějin, měl s Přerovem jen málo společného. Přesto právě tady vznikla kniha o jeho osobním životě. Napsal ji dlouholetý činovník místního Sokola Jaroslav Skopal, který se jen shodou okolností dostal k rodinné kronice Moravcových, z níž mohl čerpat.

Knihu Jaroslava Skopala (na snímku) nazvanou Generál František Moravec - jeho boj, rodina, vzpomínky pokřtila v Přerově mimo jiné Moravcova vnučka Anita Moravec Gard. Vlevo jeho praneteř Marta Šenkapounová. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Skopal by se k Moravcovým a samotné postavě někdejšího brigádního generála české vojenské rozvědky nedostal, nebýt toho, že v pravý okamžik v listopadu 2013 sledoval televizi.

„Dávali tam tehdy 3. díl cyklu České století nazvaný Kulka pro Heydricha. František Moravec v něm byl uveden jako muž, který spolurozhodoval o tom, kdo má být cílem atentátu (na říšského protektora Reinharda Heydricha – pozn. red.),“ popsal začátek své cesty ke knize.

„Pro zpestření jsem pak na svém blogu uvedl část vzpomínek někdejšího Přerovana – sokola Zdeňka Lukaštíka, který v březnu 1948 na Šumavě pomáhal při útěku generála Moravce za hranice. A tento blog si přečetla i generálova praneteř Marta Šenkapounová z Chotusic u Čáslavi,“ dodal.

Právě Marta Šenkapounová je něco jako česká archivářka událostí kolem Moravce.

„Podivila se, že tato příhoda je popsána, protože v rodině o ní prý nikdo neví. Nabídla mi pak další dokumenty. Od toho byl už jen krůček k rozhodnutí, že to vše stojí za popsání,“ doplňuje Skopal.

Moravec po zkušenostech se Sověty únorový převrat očekával

Prací na knize strávil dva roky, a vzhledem k tomu, že Moravec byl důstojníkem české zpravodajské služby, bylo pátrání v jeho životě trochu jako detektivka. Moravec byl před začátkem druhé světové války přednostou druhého oddělení hlavního štábu, po začátku německé okupace emigroval do Londýna, kde se zapojil do vojenského odboje.

Jaroslav Skopal přiznal, že mu psaní knihy v lecčems otevřelo oči. Zajímavý byl podle něj například popis toho, jak se v Londýně všechno změnilo, když v roce 1941 vstoupili do války Sověti.

„Jejich vyslanci začali být velmi aktivní. Kontaktovali i naši zpravodajskou službu a ve velkém předstihu lákali její důstojníky, aby byli jejich spojenci a víceméně se podřídili požadavkům Sovětského svazu. To, že po válce přijde něco jako Únor, věděl Moravec dopředu. Když spolupráci odmítl, řekli mu, že toho bude litovat. I proto hned po únoru 1948 ze země odešel,“ líčí Skopal.

Informace pro svou knihu čerpal přerovský autor hlavně z kroniky generálovy rodiny.

„Moravcovi v ní popsali, co si pamatovali o životě nejen samotného Františka Moravce, ale i jeho manželky, která všechno snášela s ním,“ nastínil muž, který nakonec knihu s názvem František Moravec, jeho boj, rodina, vzpomínky vydal sám v nákladu 250 kusů.

Na její nedávný křest přijela do Přerova velká část Moravcova příbuzenstva. Mezi nimi i generálova vnučka Anita Moravec Gard, která žije ve Spojených státech.

„Přicestovalo i dalších osm přímých příbuzných a patnáct lidí ze širší rodiny. Mnozí se tady viděli vůbec poprvé,“ těšilo Jaroslava Skopala.

zpět na článek