Odvolací soud potvrdil přerovskému exradnímu podmínku za sexuální nátlak

  15:48
Olomoucký krajský soud potvrdil roční podmíněný trest s dvouletým odkladem pro bývalého přerovského radního za ODS Marka Dostála. Ten podle pravomocného rozsudku dvakrát přiměl svou někdejší zaměstnankyni k orálnímu sexu. Té má nyní zaplatit padesátitisícové odškodné za způsobenou újmu.

Proti prvnímu rozsudku přerovského okresního soudu se odvolali Dostál i zmocněnec poškozené, která u bývalého radního pracovala jako servírka.

Krajský soud v Olomouci ale nyní verdikt potvrdil. K sexuálnímu nátlaku ze strany Dostála došlo podle závěrů vyšetřovatelů i soudu jednou v bytě, kam ženu pozval kvůli řešení schodku v tržbě, podruhé o několik dní později přímo v hospodě.

„Byl si přitom vědom toho, že v důsledku tíživé finanční situace je žena závislá na příjmu ze zaměstnání,“ popsala už dříve přerovská státní zástupkyně Šárka Pivodová.

Dostál, který po celou dobu obvinění odmítá, dříve u soudu uvedl, že v bytě se s ženou setkali kvůli sepsání dlužního úpisu, neboť zjistil, že se mu z tržby ztrácejí peníze. Celkem šlo zhruba o 22 tisíc korun.

Obvinění ze sexuálního nátlaku si podle něj žena vymyslela ze msty, aby zpronevěru peněz zakryla.

Podle lékařů má žena jako následek posttraumatickou poruchu

V Dostálův neprospěch však hovoří dva znalecké posudky, které u ženy diagnostikovaly posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), která podle psychiatrů vznikla právě v důsledku prožitých událostí. 

Dostál i u krajského soudu trval na své nevinně. „Je strašně těžké dokazovat, že si to celé vymyslela. Nikdo v Přerově s ní nemá dobrou zkušenost. Může mít PTSD z toho, jak žije, jak lže. Je to zvláštní se opírat jen o soudní znalce a nevzít v potaz, jak se (poškozená) chová,“ uvedl také.

Rovněž Dostálův obhájce Petr Vavřík poukazoval na to, že se soud opíral především o znalecké posudky a výpověď poškozené, kterou však podala ještě v přípravném řízení. Po celou dobu hlavního líčení již soud k jejímu dalšímu výslechu nepřistoupil.

Zmocněnec poškozené však shodně se státní zástupkyní poukázali na to, že v podobných případech k tomu nemusí soud přistoupit.

„Má statut zvlášť zranitelné oběti a hrozila sekundární viktimizace,“ řekl zmocněnec.

Dostál rezignoval na funkci radního, měl být i šéfem akciovky

K tomu se nakonec přiklonil i senát krajského soudu, podle něhož došlo k rozsáhlému dokazování a přiklonil se k rozhodnutí prvoinstančního soudu.

Po vynesení rozsudku Dostál rychle opustil budovu a na dotazy přítomných novinářů nereagoval. Jeho obhájce Vavřík následně uvedl, že s rozsudkem nejsou spokojeni.

„V této chvíli rozhodnutí odvolacího soudu bereme jako fakt a budeme dál vyhodnocovat s klientem, co ve věci provedeme dál, tedy zda podáme dovolání k Nejvyššímu soudu, či nikoliv,“ řekl.

Dostál se stal přerovským radním loni 5. listopadu. O obvinění se začalo veřejně mluvit na dalším jednání zastupitelstva 19. listopadu, kdy na něj upozornili opoziční zastupitelé.

Dostál, který byl navíc také jediným navrženým adeptem na šéfa nové městské společnosti Provoz sportovišť, rezignoval loni 6. prosince, kdy už byla podaná obžaloba. Zdůvodnil to tím, že se chce plně věnovat očištění svého jména.

Autor: