Za brutální pokus o vraždu uškrcením a ubitím dostal bezdomovec 17 let

  17:32
Trest pohybující se na úrovni dokonaných vražd si dnes vyslechl u olomouckého krajského soudu Marek Siegel, který zde čelil obžalobě z pokusu o vraždu. Nepomohlo mu ani to, že trvání jednání zkrátil na sotva dvě hodiny přiznáním viny a předtím se sám přihlásil policii. Tehdy v domnění, že napadeného zavraždil. Ten totiž přežil doslova zázrakem.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Obžalovaný prohlásil vinu, přesto jsme se rozhodli uložit přísnější trest a to 17 let nepodmíněně,“ uvedl soudce Petr Sušil s tím, že roli sehrála řada přitěžujících okolností.

„Jde o souhrnný trest za tento a ještě předchozí trestný čin, neboť dotyčný byl letos už dříve odsouzen za řízení pod vlivem návykové látky k podmíněnému trestu. Zohlednili jsme i brutalitu útoku a nulový motiv. Navíc je podle znalců možnost resocializace v podstatě nulová,“ zdůvodnil Sušil.

Brutální pokus o vraždu

Tehdy jednatřicetiletý Siegl se pokusil o devět let mladšího spolubydlícího z komunity bezdomovců zavraždit 23. dubna. Policistům později vypověděl, že společné soužití ve stanu těžce snášel a nakonec se problémy rozhodl vyřešit takto. V průběhu dne si tak připravil potřebné nástroje a odpoledne v opilosti na mladíka zaútočil.

„Nejprve si přichystal smyčku a mladíka dřepícího u ohně pod pohrůžkou nožem donutil posadit se na židli. Smyčku mu hodil na krk a poté ho tři minuty vláčel po podlaze, dokud mladík nepřestal jevit známky života. Oběť pak začal bít vší silou do hlavy a krku kovovou tyčí, šlo minimálně o pět úderů,“ popsal na jaře šéf krajské kriminální policie Jan Lisický.

Když byl Siegel přesvědčen, že je napadený mrtvý, začal podle své výpovědi zvažovat, co dál. Váhal mezi sebevraždou a oznámením na policii, nakonec se rozhodl pro druhou možnost. Když ale policisté vyrazili na udané místo poblíž železniční tratě v přerovské místní části Lověšice, našli pouze velké množství krvavých stop, ovšem žádné tělo.

„Proto hlídka propátrala okolí a v blízkém stanu nalezla těžce zraněného, ale živého mladíka, kterému okamžitě poskytla první pomoc a přivolala záchrannou službu. Ta muže s těžkými zraněními převezla do nemocnice,“ přiblížil Lisický a dodal, že při takové intenzitě násilí je zázrak, že napadený útok přežil.

Rozsudek zatím není pravomocný, neboť muž, který už byl v minulosti rovněž odsouzen za majetkovou trestnou činnost, si ponechal lhůtu na zvážení odvolání. Státní zástupce se tohoto práva na místě vzdal.

Autor: