Olomoucká potravinová banka se rozšíří do okresních měst i na periferie

  4:56
Kvůli zdražování nemají už ani na jídlo či základní hygienické potřeby a jsou proto rádi za každou pomoc. Těmto lidem ji v Olomouckém kraji poskytuje mimo jiné i potravinová banka, která nyní chystá rozšíření počtu míst, kam bude své balíčky dodávat. Svou stálou výdejnu má totiž zatím jen v Olomouci.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Vytipovali jsme deset míst, kde chceme výdejny zřídit. Jsou v odlehlejších lokalitách kraje, kde naše spolupracující organizace poskytují své služby v omezené míře či vůbec,“ nastínil ředitel Potravinové banky pro Olomoucký kraj Tomáš Zatloukal s tím, že nyní jezdí do daných míst závozy potravinových balíčků.

„V průběhu pilotního projektu budeme vyhodnocovat potřebnost a vzájemnou spolupráci a poté podepisovat smlouvy o jejím pokračování. Po dohodě zveřejníme i konkrétní adresy míst a časy výdejů,“ dodal.

Podle náměstka hejtmana pro sociální oblast Ivo Slavotínka budou od září výdejny mimo jiné ve všech okresních městech, tedy v Prostějově, Přerově, Šumperku i Jeseníku.

„Důvod, proč potřebujeme síť bank rozšířit, je ten, že organizacím nabízejícím potravinovou pomoc už nestačí sklady a trápí je i nedostatek personálu. Rozšíření výdejen distribuci urychlí a zlepší,“ vysvětlil.

Pomoc se ale nebude poskytovat každému, kdo do výdejny přijde. „Projekt je zaměřený na matky samoživitelky a rodiny s dětmi, dále pak na osoby v nouzi či seniory,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Síť bank se rozšiřuje v celém Česku

Kraj na rozšíření sítě přispěje třemi miliony korun a banka díky tomu pomůže více než šesti tisícům lidí. Sociální odbory, pracovníci nebo organizace sociální služby proto vyhodnotí situaci a ti, kteří potřebují pomoc, dostanou voucher. S tím pak mohou přijít do výdejny. Banka zajistí jídlo, připraví balíčky a dopraví je na místo.

„Obsah balíčků, počet podpořených osob a výběr výdejního místa bude v průběhu projektu reagovat na situaci v kraji a také kapacity regionální potravinové banky,“ přiblížil Zatloukal.

Potravinové banky fungují v Česku na principu redistribuce. To znamená, že lidé si pro jídlo nechodí přímo do nich, ale získávají ho od výdejních organizací, jež s bankami spolupracují. V Olomouckém kraji jich je 41. Řadí se mezi ně třeba Charita, Člověk v tísni či Armáda spásy.

K rozšíření sítě bank nyní dojde v celé republice. „Za třicet let jejich fungování se nám podařilo vybudovat velmi efektivní systém, jenž distribuuje neprodejné potraviny a základní hygienické zboží široké skupině lidí v nouzi,“ vyzdvihl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.

„Jejich počet však rok od roku narůstá a některé sociální skupiny potřebných nebo složitě dostupná místa jsme stále nebyli schopni zabezpečit. Předpokládáme, že díky nynějšímu rozšíření podpoříme celkově více než 50 tisíc potřebných. V současné době to vnímáme jako velmi společensky důležité,“ dodal.

Podle sociálních organizací klientů a zájemců o služby potravinové banky neustále přibývá. Častěji jsou mezi nimi nyní kvůli dražším energiím či jídlu i lidé, kteří v minulosti pomoc nepotřebovali. Obrovský nárůst hlásí například Charita Olomouc.

Do potíží se víc dostávají třeba lidé s dluhy

„Loni jsme od začátku roku do konce května podpořili 349 lidí, kteří si pro potravinovou pomoc přicházeli opakovaně. Letos za stejné období jich bylo už 877,“ konstatovala Jitka Laštůvková z charitního střediska pro rodiny a krizovou pomoc.

„Setkáváme se s nárůstem samoživitelů nebo lidí v důchodovém věku, kteří mají drahý nájem či vysoké výdaje na léky, nebo třeba lidí v insolvenci, případně exekuci, kteří část svého příjmu musí použít na úhradu dluhů,“ doplnila.

O pomoc může Charitu požádat kdokoliv, kdo se ocitl v tíživé situaci a nezbývá mu dostatek financí na zajištění základních potřeb, jako jsou potraviny nebo nezbytná drogerie.

„U každého sledujeme akutnost situace, na základě níž pracovník stanoví četnost pomoci. V návaznosti na poskytování potravin nabízíme klientům též vhodné sociální služby, jež jim pomohou jejich situaci řešit komplexně,“ nastínila Laštůvková.

V Jeseníku teď poskytuje potravinovou pomoc například organizace Člověk v tísni. Za letošní první pololetí předali její pracovníci potravinové balíčky v 68 případech, což je číslo téměř totožné s loňským.

„Většinou jde o klienty našich sociálních služeb, kteří se prostřednictvím spolupráce s námi snaží svou sociální situaci zlepšit a řešit vzniklé problémy,“ sdělila koordinátorka Petra Vaňková. Podle ní ale přibylo těch, kteří žádají o akutní potravinovou pomoc.

„V prvním pololetí letošního roku jsme vydali již 17 kusů jednorázové potravinové pomoci, loni za stejné období to bylo pouze 5 kusů,“ shrnula.

1. listopadu 2022