Policie odložila případ poplašné zprávy o šíření tuberkulózy, nenašla autora

  12:02
Bez potrestání viníků končí kauza poplašné zprávy, jež v únoru začala kolovat po internetu v podobě smyšleného upozornění hygienické stanice na výskyt tuberkulózy, kterou mají šířit ukrajinští vojáci při výcviku na Olomoucku. Sdílela ji tehdy i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, po několika hodinách ji stáhla a omluvila se.

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

„Případ šíření poplašné zprávy z února letošního roku týkající se zveřejnění nepravdivé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území kriminalisté odložili, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání určité osoby,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Lidem, kteří zprávu šířili, žádný postih nehrozí. Policie by jim totiž musela prokázat, že tak činili, i když věděli, že není pravdivá.

Dezinformace vešla rychle ve veřejnou známost proto, že ji na svých facebookových stránkách zveřejnila i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Příspěvek nabádal lidi z Olomouckého kraje, aby se ve svém zájmu dostavili na vyšetření kvůli tuberkulóze.

Tuberkulóza se v Libavé nešíří. Je to dezinformace, vyvrací hygienici

„Důrazně také doporučujeme, aby byla přijata osobní preventivní opatření a co nejdříve se nechali vyšetřit na odborném pracovišti, nejlépe na nejbližším plicním oddělení,“ hlásal mimo jiné lživý příspěvek, který odkazoval na vyšetření v olomoucké nemocnici a současně byl podepsán údajnou vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

„Zvlášť pokud jste v poslední době přišli do styku s osobami žijícími v oblasti, kde jsou umístěni zejména vojáci ukrajinských ozbrojených sil s vojenskými instruktory, kteří cvičí vojáky ukrajinských ozbrojených sil, například v oblasti vojenského prostoru Libavá,“ stálo dále ve zprávě.

Příspěvek byl za několik hodin smazán a senátorka se za jeho zveřejnění omluvila, za šíření lži ji ale kritizoval například ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Senátorka tvrdila, že informaci dostala z důvěryhodného zdroje. „Přesto mohla a měla být ověřena, k čemuž právě pro důvěryhodný zdroj nedošlo. Informace byla nepravdivá, proto byla v řádu hodin odstraněna a zveřejněna omluva,“ napsala v tiskové zprávě.

Falešné informace o výskytu tuberkulózy na Libavsku se znovu objevily i minulý měsíc, kdy začaly po internetu kolovat podvržené dokumenty oznamující namátkové kontroly škol za účelem kontroly na nemoc a vyhrožující postihy. Hygienická služba ČR ihned informovala, že jde o lži a nic takového se neděje.

17. října 2022

Autor: