Podvodné e-shopy připravily o peníze 400 lidí, škoda dosáhla tří milionů

  13:16
Víc než 400 zákazníků napálili tři pachatelé, kteří v Česku od roku 2018 provozovali třináct podvodných e-shopů. Zločince, kteří způsobili škodu asi tři miliony korun, dopadli olomoučtí kriminalisté. Podle odborníků byl systém trestné činnosti velmi sofistikovaný, zákazníci posílali peníze, ale objednané zboží nikdy nedostali. Trojici hrozí až osm let vězení.

Policisté z krajského oddělení kybernetické kriminality obvinili z podvodu sedmadvacetiletého muže z Mělníka a dva cizince ze země bývalého Sovětského svazu ve věku osmadvacet a třicet let.

„Oba cizinci jsou ve vazbě. Občan České republiky je nyní ve vězení, a to za jinou trestnou činnost obdobného charakteru,“ podotkl vedoucí oddělení kybernetické kriminality Radek Otáhal.

Podle policistů obvinění od listopadu 2018 do letošního června v České republice, Polsku a Ukrajině založili nejméně třináct domén internetových obchodů a předstírali prodej různého spotřebního zboží. Žádné však neměli.

Peníze zákazníků jim posloužily pro vlastní nákupy. Jedním ze základů podvodu pak byl fakt, že falešné obchody umožňovaly platbu pouze převodem na účet či přes bitcoiny.

„Nakupující si na podvodném e-shopu zvolil zboží, dejme tomu mobilní telefon. Systém mu vygeneroval objednávku, v níž bylo číslo bankovního účtu, na které měl zaslat platbu. Šlo ovšem o účet jiného, reálně fungujícího e-shopu, kde si pachatel mezitím vybral a objednal úplně jiné zboží za podobnou cenu,“ vysvětlil Pavel Schweiner, vrchní komisař z oddělení kybernetické kriminality, který měl případ na starosti.

Podvodné e-shopy

cleverelektro.cz elektroking.cz, maxmobil24.cz, elektrospace.cz, topstore.cz, efouny.cz, alltronix.cz, jixstore.cz, oneelektro.cz, gmstore.cz, smartyx.cz, smartall.cz, turtlee.cz

„Velmi často se tak stávalo, že právě podváděný zákazník ještě dostal od pachatelů slevu. Zboží nakoupené za jeho peníze v úplně jiném reálném internetovém obchodě přebírali takzvaní bílí koně, a pak ho pachatelé okamžitě expedovali do Polska a na Ukrajinu,“ dodal.

Důvěryhodnost jednotlivých e-shopů zvyšovali najatí operátoři, jimž se zákazníci v případě problémů dovolali. I tady šlo o takzvané bílé koně, kteří podle policistů vůbec neměli tušení, že se podílejí na podvodech.

„Tito operátoři měli přístup do administrace e-shopu, viděli statusy jednotlivých objednávek a tyto informace nakupujícímu v klidu poskytli,“ podotkl Schweiner s tím, že odhalení pachatelů nebylo vůbec jednoduché.

„Byl to velice dobře promyšlený mechanismus,“ dodal kriminalista.

E-shop fungoval jen pár dní, pak založili nový

Dohromady pak trojice podvedla přes 400 zákazníků a škoda se vyšplhala ke třem milionům. Každý z e-shopů přitom fungoval řádově jen několik dní, poté pachatelé zakládali další.

„Platilo u nich takové nepsané pravidlo, že na každém e-shopu proběhlo kolem padesáti až šedesáti objednávek. Ale zdůrazňuji objednávek, to neznamená počet poškozených zákazníků. A pachatelé věděli, že za tu dobu - zhruba dva, tři, čtyři dny - už musejí přestat,“ podotkl Schweiner. 

Nyní obviněného Čecha zatkli policisté letos v červnu v Polsku, kde se dlouhodobě ukrýval pod falešnou identitou. Obviněné cizince zatkli v červenci na dvou místech v Praze. Za podvody jim hrozí dva roky až osm let vězení.