Podnikatelem roku je v Olomouckém kraji šéfka rodinné strojírenské firmy

  19:52
Prosadila se ve strojírenství, kde mnoho žen nepůsobí, navíc je zosobněním přání mnoha podnikatelů - potomek, který zodpovědně a dobře přebírá otěže v rodinném podniku. Nyní za to Petra Pohořská z firmy ABO valve obdržela cenu Podnikatel roku Olomouckého kraje za uplynulý rok.

Titul EY Podnikatel roku Olomouckého kraje pro rok 2019 získala Petra Pohořská, spolumajitelka společnosti ABO valve. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Podnikatelský příběh Petry Pohořské začal v Singapuru, kam se s manželem přestěhovala z Londýna, kde před lety oba pracovali. Manžel tam šel za prací, ona se rozhodla, že zkusí štěstí až na místě.

Po několika měsících neúspěšného hledání a po konzultaci s rodinou se rozhodla pro odvážný krok – v roce 2013 v Singapuru otevřela pobočku rodinné strojírenské firmy ABO valve. Tu v Olomouci dvacet let předtím založil její otec.

Fotogalerie

Do aktivit v Singapuru se přitom Petra Pohořská pustila s minimálními technickými znalostmi a zkušenostmi. Neúnavně ale objížděla potenciální zákazníky a snažila se jim prodat výhody produktů vyráběných v České republice.

K malým obchodům po nějaké době přibyli velcí zákazníci a singapurské pobočce se začalo dařit. Po návratu domů se pak Pohořská stala spolumajitelkou a provozní ředitelkou celé společnosti.

Společnost má dnes pobočky v řadě zemí a chystá další

ABO valve spadá do skupiny Siwatec, za kterou stojí otec Petry Pohořské. Společnost se věnuje výrobě průmyslových armatur a specializuje se na takzvané motýlkové klapky.

Zpočátku firma vyráběla armatury hlavně pro český a francouzský trh. Postupem času přibyly další země a nyní má společnost celkem sedm aktivních poboček, mimo jiné v Číně, Indii, Německu, Rusku a Turecku.

Firma působí i v Abú Dhabí a Bahrajnu, kromě toho intenzivně pracuje na rozjezdu pobočky v Severní Americe a plánuje obnovit působení v Jižní Americe. Do budoucna chce být globálním hráčem.

„Mým snem je, aby se ABO valve stalo všeobecným synonymem pro průmyslové armatury,“ říká Petra Pohořská.

Na export míří z Olomouce 85 procent produkce firmy

Vše se přitom stále vyrábí v Olomouci a firma zaměstnává přes 130 lidí. Export dnes představuje 85 procent obratu, který činí okolo 600 milionů korun ročně.

Pohořská je první ženou v Olomouckém kraji, která titul regionálního podnikatele roku za 14 let trvání soutěže získala.

„V tuzemsku podnikatelé často obtížně hledají svého nástupce v první podnikatelské generaci a mě nesmírně těší, že Petra Pohořská svým příkladem inspiruje ostatní, jak může úspěšné zapojení druhé generace do podnikání fungovat,“ podotkla Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Porota velmi ocenila Petřinu houževnatost, pracovitost i odhodlání, s nímž se prosadila v technickém oboru, kde ženy často nevidíme,“ dodala.

Autor: