Dvě skupiny ve velkém vyráběly pervitin, sedm lidí skončilo ve vazbě

  11:40
Dvě organizované skupiny, které ve velkém vyráběly a distribuovaly na trh drogy, dopadli kriminalisté z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje v rámci koordinovaných akcí nazvaných Caput a Andre. Sedmi obviněným, kteří skončili ve vazbě, hrozí za obchod s pervitinem až osmnáctileté tresty.

Během domovních prohlídek u obou těchto skupin zajistili policisté dohromady 1,6 kilogramu pervitinu a čtyři kompletní varny. Obě skupiny vzájemně propojil současný nedostatek pseudoefedrinu na trhu, který je potřebný k výrobě drog, řekl šéf olomoucké krajské kriminální policie Jan Lisický. Jde podle něj o další citelný zásah do drogové scény na území Olomouckého kraje.

„V rámci akce Caput kriminalisté zahájili trestní stíhání tří mužů ve věku 44, 50 a 51 let. Všichni byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ sdělil krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Muži se podle policie protiprávního jednání dopustili tím, že nejméně od počátku letošního roku do 6. října 2023 se jako členové organizované skupiny podíleli na organizaci a obchodu s pervitinem.

Řetězec zahrnoval obstarání chemických látek a léčiv potřebných k výrobě drogy, samotnou výrobu nebezpečné drogy i její prodej.

Působili v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, zejména v olomouckém a šumperském okrese a na Ostravsku.

„V rámci realizace akce Caput byly provedeny čtyři domovní prohlídky. Při nich bylo zajištěno 1100 gramů pervitinu, 1200 gramů červeného fosforu, dvě varny pervitinu s chemikáliemi a nástroji nezbytnými k výrobě metamfetaminu a finanční hotovost 800 tisíc korun,“ informoval Hejtman.

Jeden muž byl ve dvou skupinách

Jeden muž zadržený během akce Caput působil i v druhé organizované skupině. I ta skončila v rukou kriminalistů, a to v rámci akce Andre. Kriminalisté v rámci této akce stíhají čtyři lidi pro stejný zločin jako u zadržených během zátahu Caput.

„Tři muži ve věku 29, 30 a 36 let a 25letá žena se měli protiprávního jednání dopustit tím, že se nejméně od začátku roku jako členové organizované skupiny vědomě podíleli na organizaci obchodu s chemikáliemi potřebnými k nelegální výrobě pervitinu,“ řekl Hejtman.

Působili nejen na území České republiky, ale také v Polsku, Slovinsku, Chorvatsku a Itálii. Jejich cílem byl maximální finanční zisk z prodeje metamfetaminu a marihuany.

„Při akci Andre bylo provedeno pět domovních prohlídek. Při nich bylo zajištěno 500 gramů pervitinu, 500 gramů červeného fosforu, dvě varny pervitinu s chemikáliemi a nástroji k jeho výrobě, finanční hotovost 700 tisíc korun a tři motorová vozidla,“ informoval Hejtman.

Do zátahů se zapojili policisté z celého kraje

Mimo olomouckých krajských kriminalistů se na realizaci podíleli kolegové z toxi týmů územních odborů Olomouc, Šumperk a Prostějov.

Zapojeni byli rovněž policisté ze zákrokového a asistenčního družstva ZONA pohotovostního a eskortního oddělení krajského ředitelství a také policisté ze Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a příslušníci Celní správy ČR ze Skupiny operativního nasazení.

Všichni obvinění jsou stíháni vazebně a hrozí jim až osmnáct let vězení.