Paraglidisté uvázli na stromech, jednoho musel z 20 metrů snést vrtulník

  10:44,  aktualizováno  12:09
Ve větvích stromů na hranici Vojenského újezdu Libavá na Přerovsku uvázli ve čtvrtek dva paraglidisté. Jednoho letce, který zůstal ve dvacetimetrové výšce, musel vyzvednout policejní vrtulník s lezci.

Dramatičtější byla záchrana druhého paraglidisty, který se snesl do koruny vysokého stromu a uvázl ve výšce dvacet metrů. | foto: Hasiči Olomouckého kraje

Paraglidisté mají oblíbenou oblast na pomezí Lipenska a Hranicka na úpatí Oderských vrchů, kde také oba havarovali.

„Komplikované bylo, že se obě nehody odehrály odpoledne ve stejném čase,“ vysvětlil dnes mluvčí přerovských hasičů Radek Buryánek.

První případ se stal u obce Bohuslávky, kde skončil paraglidista ve větvích zhruba osm metrů nad zemí.

„Včera před čtrnáctou hodinou 49letý paraglidista oznámil na lince 112, že visí na stromě na okraji lesa nad obcí Bohuslávky a potřebuje zachránit,“ potvrdil událost policejní mluvčí Libor Hejtman.

Policisté a hasiči muže zanedlouho objevili, visel na stromě zhruba ve výšce osm metrů nad zemí.

„Pomocí kladky vytvořené lezeckým družstvem hasičů z Přerova a za spolupráce jejich kolegů z Lipníku nad Bečvou a dobrovolných hasičů z Bohuslávky byl nezraněný muž spuštěn na zem. Hasiči na zem snesli také veškeré jeho vybavení,“ popsal Buryánek.

„Policisté podrobili nezraněného paraglidistu dechové zkoušce na alkohol s negativním výsledkem. Zachráněný hlídce předložil dokumentaci k provozování paraglidingu. Policisté nezjistili v daném případě žádné protiprávní jednání,“ dodal Hejtman.

Dvacet metrů nad zemí

Dramatičtější ovšem byla záchrana druhého letce, který přistál v koruně vysokého stromu a uvázl dvacet metrů nad zemí.

„Nehoda se odehrála na území obce Slavkov. K události byli vyslání hasiči z Hranic, lezci z Olomouce a Přerova a na místě zasahoval také policejní vrtulník se skupinou specialistů hasičů Jihomoravského kraje,“ popsal mluvčí. Na pomoc přijeli i dobrovolní hasiči z Potštátu.

„Jako nejvhodnější způsob záchrany byl zvolen zásah hasiče z podvěsu vrtulníku. Paraglidista byl pak bezpečně zajištěn a snesen na zem. Oba případy se díky výborné spolupráci složek integrovaného záchranného systému obešly bez vážnějších zranění,“ doplnil Buryánek.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podle mluvčího zásah komplikovala i skutečnost, že na hranici vojenského újezdu Libavá je velmi špatný mobilní signál.

Paraglidista havaroval i v březnu na Prachaticku, krátce po startu spadl z několikametrové výšky. Do nemocnice ho musel převézt vrtulník.

Nehoda paraglidisty na Prachaticku

22. března 2023