Sídla šlechticů otevírají. Ve Šternberku upečou jidáše, Helfštýn ukáže mincovnu

  5:56
Památky v kraji zvou na novou sezonu plnou lákadel. Většina hradů je již otevřena, zámky zahájí turistickou sezonu na přelomu března a dubna. Kasteláni chystají speciální prohlídky, festivaly i archeologické expozice.

Nové prohlídkové trasy, které vedou po stopách šlechtických rodů, především Habsburků, knihovna s kováním od věhlasných uměleckých kovářů Stawaritschů, koncert vokální skupiny Fragile či vůně kávy a sladkých jidášů linoucí se zpoza hradeb i z Lichtenštejnské kuchyně.

Řadu atraktivních novinek přichystaly na nadcházející sezonu památky v kraji. Hrady po několikaměsíční přestávce své brány již otevřely, zámky sezonu zahájí s Velikonocemi na přelomu března a dubna.

Hrad Bouzov se chystá na sezonu, láká na velmistry z rodu Habsburků

Na Zimní trasu mohou denně kromě pondělí vyrazit turisté na Bouzově. Hrad loni pokořil stotisícovou hranici návštěvnosti, na prohlídky zavítalo 120 tisíc lidí. Podle kastelánky Zuzany Šulcové za tím stojí zajímavé akce i prodloužená otevírací doba. Tahákem sezony bude letos nová prohlídková trasa Po stopách Habsburků spjatých s Bouzovem.

„Deset příslušníků tohoto rodu bylo velmistry řádu německých rytířů, který tady působil,“ uvedla Šulcová. V kapitulní síni, kde se odehrávala důležitá jednání a zasedání řádu, budou vystaveny kopie portrétů těchto hodnostářů.

Hrad Bouzov

Na zámek přijedou potomci rodu Silva-Tarouců

S Habsburky bude spjatá také nově upravená zámecká trasa ve Velkých Losinách. „Trasa je sice nazvaná Lichtenštejnové na Losinách, ale týká se i Habsburků,“ vysvětlila kastelánka Aneta Surmová.

„Představíme manželský pár, který na zámku prokazatelně na počátku 20. století bydlel. Majitelem Losin byl od roku 1908 Alois z Lichtenštejna, ovšem jeho manželka Alžběta Amálie Rakouská byla původem z rodu Habsburků,“ doplnila.

Trasa se veřejnosti zpřístupní od 1. června. Do té doby se návštěvníci mohou vydat na renesanční okruh Žerotínové na Losinách.

Zámek ve Velkých Losinách na Šumpersku.

Na vzácnou návštěvu se připravují i na zámku v Čechách pod Kosířem, kam v květnu zavítají potomci původních majitelů zámku ze šlechtického rodu Silva-Tarouců.

Právě fotografie dosud žijící ženské linie středoevropské rodové větve na zámku vystaví, stejně jako kování v zámecké knihovně z dílny uměleckých kovářů Stawaritschů z Kostelce na Hané.

Zámek v Čechách pod Kosířem strašně vytrpěl. Krásné časy jsou zpět

Sezonu na zámku zahájí tradičně vyhlášenou velikonoční akcí, na kterou každoročně zavítá kolem pěti tisíc lidí.

„Chystáme také autorskou výstavu pověstí z kosířského okolí v komiksové podobě. V průběhu sezony pak pozveme na Kovářské setkání Fortel nebo se zapojíme do Muzejní noci,“ přiblížil kastelán Martin Váňa.

Letecký pohled na klasicistní zámek v Čechách pod Kosířem, který obklopuje park o rozloze přes 21 hektarů patřící k nejcennějším ukázkám historické zeleně na Moravě.

Premiérový koncert známé slovenské vokální skupiny Fragile složené z osobností známých z televizních obrazovek, divadel či muzikálů, jako jsou Soňa Norisová, Braňo Kostka či Kamil Mikulčík, rozezní nádvoří zámku v Náměšti na Hané.

Open air koncert se 30. června odehraje za každého počasí. „Nebudou chybět naše osvědčené pohádkové akce nebo Květiny pro zámeckou paní, které budou letos na téma odívání, a vystoupí zde i duo Kamelie,“ vyzdvihla kastelánka Jitka Vychodilová. Sezonu na zámku zahájí velikonočním programem a akcí Barevné Velikonoce.

Už zjara otevřel hrad Helfštýn, což potěšilo především návštěvníky, kteří nemají v lásce davy lidí a ruch spojený se sezonními akcemi.

Památka má za sebou rekordní dvě sezony, kdy v každém roce na prohlídku zavítalo přes 110 tisíc lidí. Podle kastelána Jana Laura Helfštýn těží především z atraktivní proměny renesančního paláce, který dostal schodiště, lávky, terasy a na mnoha místech i skleněnou střechu.

Díky zpřístupněným prostorám zřícených pater si lidé mohou hrad i okolí prohlédnout z nové perspektivy. „Kontrast současné architektury v rámci renesančního torza je pro řadu lidí velmi přitažlivý,“ míní kastelán.

Návštěvníci se poprvé v tomto roce s průvodcem dostanou do mincovny a archeologické expozice. Pro velký úspěch letos v červnu na hradě zopakují akci Alter Coffee, což je jakýsi festival kávy zaměřený na alternativní formy přípravy tohoto nápoje. „Bude spojený s ateliéry, které představí stará řemesla a historické profese,“ přiblížil Lauro.

Nebude chybět ani největší srpnové setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které každoročně na hrad přiláká na šest stovek kovářů z celého světa.

Oprava torza renesančního paláce hradu Helfštýna trvala tři roky a stála přes devadesát milionů korun. Zahrnovala statické zajištění objektu, opravu fasády, zastřešení pískovým sklem či vybudování nových návštěvnických tras.

Většina památek podraží

Vůně pečených jidášů se zase bude linout z Lichtenštejnské kuchyně na hradě Šternberku.

„Velikonoce pojmeme ve velkém stylu, s výzdobou, živými květinami, jarmarkem i vystoupením kroměřížského renesančního sboru. Na Velikonoční pondělí upečeme tradiční jidáše a každý návštěvník může ochutnat,“ lákal kastelán Dominik Fadrný.

Nejbližší akcí je 16. března speciální prohlídka Antické báje a mýty. Památky spravované Národním památkovým ústavem letos zvyšují vstupné, podle jeho mluvčí Blanky Černé bylo snahou cenově sjednotit objekty srovnatelné nabídkou napříč republikou.

Bouzov zdraží základní okruh pro dospělého o 40 Kč na 280 Kč, děti od 6 let zaplatí 80 Kč. Hrad Šternberk, zámky Velké Losiny a Jánský Vrch shodně zdraží základní okruhy pro dospělého o 20 Kč na 200 Kč, děti na všech třech památkách zaplatí 60 Kč.