Památky a jeskyně brali turisté i kvůli počasí útokem, na horách je vyhlížejí

  11:16
Zatímco během chladného začátku prázdnin byla koupaliště v Olomouckém kraji spíše prázdná a mnohde nebyly obsazené všechny turistické ubytovací kapacity, na hradech, v jeskyních či atraktivních muzeích si kasteláni a průvodci nemohou stěžovat na nezájem. Památky se, co se týče návštěvnosti, dostávají na předcovidovou úroveň a leckde ještě výš.

Na hrad Bouzov míří o prázdninách zástupy turistů. Pokud tempo vydrží, padne rekord. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Na horách je rozjezd pozvolný, určitě se projevilo nejen nepříznivé počasí, ale také kvůli covidu zadržovaná poptávka po zahraničních dovolených u moře. Parkoviště jsou ještě poloprázdná, ubytovatelé hlásí volná místa,“ uvedl ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak. Podle něj se ale situace v dalších týdnech zlepší.

Méně lidí na horách potvrzuje i majitel horského střediska Kraličák na Staroměstsku Dušan Juříček.

„Propad návštěvnosti v prvních týdnech prázdnin vidím tak o dvacet procent. Je vidět, že lidé nemohli tři roky k moři,“ říká Juříček. Areál Kraličák je přitom vyhlášený množstvím atrakcí.

Začátkem července přibyla kilometrová bobová dráha se dvěma otočkami o 360 stupňů a dojezdem do tunelu. „Věřím, že nejpozději ve druhé polovině prázdnin se vrátíme do normálu,“ doplnil Juříček.

Na Bouzově mají našlápnuto na rekord

Naopak památky hlásí skvělý nástup prázdnin. „Denní průměr návštěvnosti je zatím přes tisíc lidí. Pokud to tak bude pokračovat i v dalším průběhu prázdnin, zaznamenáme prázdninový rekord,“ pochvaluje si kastelánka „pohádkového“ hradu Bouzov Zuzana Šulcová.

Ve dnech s nejhorším počasím nejvyšší návštěvnost zaznamenala také šéfka Mladečských jeskyní na Olomoucku Drahomíra Coufalová.

„V některých dnech tu bylo i přes 500 lidí. To je pro nás na hraně toho, co se dá zvládnout,“ sdělila vedoucí Mladečských jeskyní. Jeskyně podle ní nijak neutrpí změnou počasí, tady nástupem tropických veder.

„My to máme dobré, ať je špatné počasí, nebo naopak extrémně teplé. Když je chladno a deštivo, tak se lidé chtějí schovat před deštěm, když je naopak moc horko, tak se přicházejí do jeskyní zchladit,“ vysvětluje Coufalová.

Velmi dobrý vstup do sezony potvrzuje i ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem Václav Obr.

„Chodí hodně lidí. Nemám to spočítané, ale je jich zatím o prázdninách o něco víc než začátkem prázdnin v nejlepších letech před covidem,“ odhaduje Obr.