Lidé z mlékárny, ve které se rozšířil koronavirus, mají lehký průběh nemoci

  11:20
Všichni zaměstnanci mlékárny v Otinovsi na Prostějovsku, kteří onemocněli covidem-19, mají zatím lehký průběh nemoci. V podniku se v první polovině května nakazila desítka pracovníků a následně také část jejich rodiny, ten proto na dva týdny zavřel.

„Hospitalizovaný podle informací samotných zaměstnanců a jejich rodin není nikdo, většina je bez klasických příznaků. Mlékárna také nedostala žádnou zprávu, že by měl pozitivní test na covid-19 někdo další z jejích lidí,“ potvrdila mediální zástupkyně mlékárny Eva Kijonková. Infekci dostalo jedenáct z pěti desítek zaměstnanců.

Mlékárna okamžitě uzavřela po konzultaci s hygieniky na dva týdny výrobu, její provozy nyní procházejí dezinfekcí a všichni pracovníci jsou v domácí karanténě.

Hygienici již minulý týden, kdy se zde nemoc objevila, ubezpečili, že nové ohnisko nákazy mají pod kontrolou. Počet nakažených už deset dní neroste.

Zaměstnanci nyní dostali podpůrné balíčky s kefíry a jogurty, vitaminy a pracími prostředky.

„Naše pracovníky jsme se rozhodli podpořit. Nakoupili jsme vitaminy a prášky na praní, valašskomeziříčtí mlékaři nám poskytli zdarma své produkty a Olma pomáhá s odbytem syrového mléka, které teď nemůžeme zpracovávat. Rozvozu balíčků se po dohodě s ostatními starosty ujal starosta Otinovsi,“ popsala ředitelka mlékárny Hana Zouharová.

Zdroj nákazy se zatím nepodařilo zjistit. „Virus může bohužel dostat kdokoli. To, že se to stalo některým našim zaměstnancům, mě osobně velmi mrzí a přeji jim brzké uzdravení,“ řekla minulý týden Zouharová.

Onemocnění zaměstnanců mlékárny v Otinovsi byl největší nárůst koronavirové nákazy v Olomouckém kraji za poslední dva týdny. Ve středu přibyl po čtyřech dnech bez nových případů jeden nemocný.

Od počátku pandemie tak ministerstvo zdravotnictví eviduje v kraji celkem 732 případů, 17 lidí na nemoc covid-19 zemřelo. Podle hygieniků je aktuálně nemocných 83 lidí.