Arcibiskupství opravuje sídlo v centru, přinese to úspory i zisky z nájmu bytů

  8:00
Hledání úspor představuje způsob, jak se olomoucké arcibiskupství připravuje na blížící se konec státních příspěvků. Nedávno zahájilo rozsáhlou opravu historické budovy kurie na Biskupském náměstí v Olomouci.

Opravu historické budovy kurie na Biskupském náměstí v Olomouci | foto: Navláčil stavební firma

Rekonstrukce objektu z konce 17. století, který výraznější přestavbou prošel před více než sto lety a od té doby se do něj nijak výrazně neinvestovalo, už byla zapotřebí.

„Ve špatném stavu je krov – ve středové části se dokonce mírně naklání do náměstí a mnoho částí je nutné vyměnit. Dožilé jsou také výplně otvorů, okenní křídla i rámy, na mnoha místech jsou degradovány a netěsní,“ shrnuje současný stav Jan Smítal ze stavebního oddělení arcibiskupství.

Opravu historické budovy kurie na Biskupském náměstí v Olomouci

„V suterénech a nepodsklepených částech zdivo degraduje kvůli vlhkosti, na několika místech jsou patrné statické poruchy zdiva nebo kleneb. Rovněž nevyhovující jsou rozvody většiny instalací,“ doplnil Smítal.

Ve spolupráci s olomouckým architektem Otto Schneiderem a jeho týmem vznikl projekt, jehož cílem je nejen náprava špatného stavu budovy, ale také úpravy vedoucí k efektivnějšímu využívání energií a optimalizaci uspořádání jednotlivých prostor.

„Budova se nachází v památkové zóně, a nelze tak například zateplit její fasádu. I přesto ale s využitím dostupných prostředků – výměnou střešní krytiny, zateplením půdních prostor nebo výměnou výplní okenních otvorů s výrazně lepšími tepelně technickými parametry – dosáhneme úspory minimálně patnáct procent a roční snížení emisí bude činit 12,5 tuny CO2,“ vysvětlil Smítal.

„Dočasně sice bude zachováno vytápění plynem, do budoucna se však uvažuje i o využití tepelných čerpadel – nová otopná soustava se na to již připravuje,“ poznamenal.

Nové dispozice uvnitř budovy

„Uspořádání jednotlivých oddělení, jejichž dosavadní rozmístění vycházelo spíše z postupného vývoje potřeb, nově přispěje k lepší orientaci. Zjednoduší také vzájemnou koordinaci spolupracujících oddělení,“ uvedl Smítal s tím, že oprava povede i k úsporám provozním.

U olomouckého centra chceme stromy i kašnu. Dříve tu byly, říká architekt

Rozpočet rekonstrukce přesahuje sto milionů korun, kterou jako generální dodavatel provádí společnost Navláčil stavební firma.

„Zahájili jsme celkovou rekonstrukci arcibiskupské kurie v památkové rezervaci v centru Olomouce. Čeká nás oprava střechy, fasády, ale i vnitřních dispozic. Ukončení rekonstrukce je plánované na květen 2025,“ uvedli zástupci společnosti.

„Technická řešení se optimalizují, aby budova po dokončení akce vydržela co nejdéle v režimu běžné údržby bez nutnosti další generální rekonstrukce. Koncept počítá s rezervami i variantním využitím bez nutnosti přestavby,“ zdůraznil Smítal.

„Nutné výdaje budovy vyvažujeme tím, že asi třetina podlahové plochy zachovává bytovou část za účelem budoucího zisku z pronájmu bytů. Součástí akce je také podání projektu na energetické úspory spolufinancované z veřejných zdrojů,“ popsal.

„Stěhování pracovníků zpět do nově opravených prostor je v plánu na letní prázdniny roku 2025,“ uzavírá Smítal.