Lednová a únorová data plná dvojek snoubence lákají, svatba v úterý nevadí

  4:54
Uzavřít sňatek v dobře zapamatovatelném či výjimečném dni touží řada snoubenců. Rok 2022 nabízí z hlediska čísel zajímavé možnosti 22. 1. a 22. 2., což podle matrikářů z Olomouckého kraje hodlá nemálo nastávajících novomanželů využít. Roli může hrát i pohled numerologů, kteří potvrzují, že obecně jde o citlivá data a že se od nich dá očekávat určitý pozitivní vliv.

„Na 22. ledna je nahlášeno pět svateb, termín 22. února je pak limitován jarními prázdninami, takže vzhledem k dovoleným a nutnosti zajistit ostatní provoz jsou naše personální možnosti omezené. Nahlášeny jsou tudíž čtyři svatby,“ nastínila například mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Zatímco první termín vychází na sobotu, ve druhém snoubence neodrazuje ani fakt, že jde o úterý. Zájemce zaznamenali i v Přerově, 22. ledna by měly být podle mluvčí magistrátu Lenky Chalupové čtyři svatby, o měsíc později je zatím jedna domluvená a dvě rezervované.

„Další páry se ale ještě ptají, takže čísla nemusí být konečná,“ upozornila mluvčí.

Zájem je rovněž v Prostějově, Jeseníku nebo Šumperku. Tam radnice registruje vyšší poptávku i po dalším datu s dvojkami, a to sobotě 12. února. Na tu jsou podle mluvčí radnice Soni Singerové naplánovány již čtyři obřady.

Podle numerologů jsou oba dny s číslem 22 neobyčejné. „Jsou nabité energií intuice, laskavosti, senzitivity, pomoci druhým a sdílení,“ řekla numeroložka Ilona Bardescu.

Roli hrají i data narození, varuje numeroložka

Podle další numeroložky, Zuzany Seyčkové, má hodně lidí tendenci si tato lehce zapamatovatelná data vybírat pro svůj svatební den v domnění, že magické datum jim přinese štěstí. Neuvědomují si ale, že na každého má souhra čísel jiný efekt.

„Záleží jaký vliv má naše datum narození na konkrétní den, tomu se říká ‚osobní den‘. A to má každý člověk jinak,“ zdůraznila Seyčková.

Proto se podle ní v numerologii porovnává datum svatby se dnem narození nevěsty i ženicha.

„Samotné datum může být citlivé, ale pokud číselně neladí se dny narození nevěsty nebo ženicha, nebude pro ně přínosné,“ varovala.

Svateb přibylo, minulosti se ale čísla neblíží

Numeroložka Lenka Suchardová vidí nadcházející sobotu jako vhodnou pro vstup do manželství zejména pro ty snoubence, z nichž jeden má co dočinění se zahraničím.

„Pár čeká spousta cestování či stěhování, pracovních i osobních postupů. Je důležité, aby mezi sebou nesoutěžili a nebojovali, ale vzájemně se ctili a podporovali. Toto datum má v sobě napoleonské vlastnosti,“ objasnila Suchardová.

Únorový 22. den je pak podle numeroložky Seyčkové pod celkovým vlivem životního čísla tři, které patří mezi mentální čísla. Svatby pod vlivem tohoto čísla dne jsou tak spíše o vítězství rozumu nad city.

Zimních sňatků je v současnosti podle svatební agentky Jany Kubáčové více než v minulosti. Roli v tom mimo jiné hraje koronavirová pandemie. Zimní obřady kvůli ní nebývají dlouho dopředu plánované, snoubenci je zorganizují třeba i během jediného měsíce.

Celkově se počet svateb v kraji loni v meziročním srovnání ve většině měst nepatrně zvýšil. Třeba v olomouckém obvodě se uskutečnilo 454 sňatků, o rok dříve to bylo 420. Víc svateb bylo také v Lipníku nad Bečvou, Šumperku či třeba Přerově, kde měli loni 143 obřadů.

„I když se ale loni počty mírně navýšily, nedají se srovnat se situací před dvaceti a více lety, kdy v Přerově do manželství běžně vstupovalo až 300 párů ročně,“ podotkla mluvčí magistrátu Chalupová.

Dříve šel do zimní svatby málokdo, říká agentka

Sňatek v zimě býval spíše raritou, nebo souvisel s náhlým očekáváním dítěte. V poslední době jich ale podle svatební agentky Jany Kubáčové přibylo. Roli v tom hraje covid i obsazenost oblíbených míst dlouho dopředu.

Jak se změnil pohled snoubenců na zimní svatby v době covidu?
Před ní se v zimě braly hlavně páry, jež čekaly miminko, nebo chtěly být jiné. Ale šel do toho málokdo. Přibylo jich však i proto, že termíny jsou v oblíbených svatebních měsících na populárních místech dlouho dopředu obsazené. Volno je třeba na příští, někde i přespříští rok.

Která místa jsou v Olomouckém kraji oblíbená?
Třeba Náš mlýn v obci Ochoz u Konice, Stodola Prost v Březové u Litovle, Dolní Bouda ve Vésce, Hospůdka ve Stodole v Záběšní Lhotě nebo Bělecký Mlýn.

V čem je výhoda zimních svateb?
Osobně je mám moc ráda, neboť zima nutí svatebčany být spolu. Podstata svatby je podle mě být se snoubenci. U letních svateb se děje to, že se lidé chodí projít a ve finále se snoubenci tolik času netráví.

Co je oblíbené z hlediska trendů?
Zimní svatby se od letních příliš neliší, v zimě je snad jen kladen větší důraz na bílou. Svatby jsou, co se týče výzdoby, čistší. Obecně se každý trend udrží jednu, maximálně dvě sezony. V Česku jsme ale konzervativnější, tak někdy i tři. Na začátku sezony se vždy vydává barva svatby, pro letošek by to měl být odstín modré Very Peri (kombinuje zvonkově modrou, šeříkově fialovou a levandulovou – pozn. red.). Obecně ale tím, že jsou hodně poptávané svatby ve stodolách a v přírodě, tak se inklinuje k přírodním a pastelovým tónům. Většina svateb je laděná do pudrové růžové v kombinaci s champagne, nebo odstínů hnědé. Co se týče míst, přednost mají stodoly či lokace, kde lze mít celou svatbu na jednom místě.

Jsou snoubenci, co se týče výzdoby, náročnější než dříve?
Určitě. Je to i tím, že si nevěsty díky sociálním sítím udělají daleko detailnější představu, co se jim líbí. Mohou si lépe zmapovat trh, mají lepší povědomí, co se kde dá sehnat a jaké jsou zhruba ceny.

Autoři: