iDNES.cz

Sucho trvá dál, první obce vyhlašují zákazy zalévání a napouštění bazénů

  4:52
Navzdory bouřkám střední Moravu i nadále sužuje sucho. Projevuje se na stavu řek i spodních vod a nyní se začínají objevovat i problémy s pitnou vodou. Právě kvůli nim už ji například v Hněvotíně na Olomoucku zakázali používat na zalévání rostlin a plnění bazénů. Podobná omezení navíc zvažují zavést i další obce.

Na řadě míst Olomouckého kraje už platí stav sucha, například v Hněvotíně na Olomoucku už vyhlásili zákaz využívání pitné vody k zalévání nebo napouštění bazénů. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Zatím se zdá, že lidé toto nařízení respektují,“ sdělil místostarosta Hněvotína Miloslav Antl. Lidem, kterým chybí voda do bazénů, je ale obec ochotná vyjít vstříc.

„Pokud někdo potřebuje doplnit vodu, domluví se na obci a dobrovolní hasiči mu přivezou v cisterně užitkovou vodu ze zdroje, kde je jí dostatek,“ řekl Antl. Doplnil, že v obci je zhruba stovka bazénů, a radnice tak očekává zvýšený zájem o tuto službu.

Do budoucna chtějí Hněvotínští posílit místní vodojemy. „Máme dva vodojemy, jejichž akumulační nádrže jsou schopny pojmout najednou kolem stovky kubíků pitné vody. Chceme tento objem zvýšit zhruba na dvojnásobek,“ řekl Antl.

Zásoby spodní vody i průtoky v řekách a potocích přitom klesají v celém Olomouckém kraji.

„Průtoky se pohybují od 30 do šedesáti procent dlouhodobého průměru pro měsíc červen,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Několik toků v kraji je ve stavu sucha

V regionu už je ve stavu sucha Třebůvka v Lošticích, Blata v Klopoticích, Brodečka v Otaslavicích a Morava v Moravičanech. Pod 50 procenty červnového normálu je už Morava v Olomouci, Oskava v Uničově, Desná v Šumperku a Romže ve Stražisku.

Případné srážky přitom mohou průtoky vylepšit jen krátkodobě a na omezených územích.

Povodí Moravy na snižující se stavy vody zareagovalo už koncem května doporučením adresovaným všem obcím s rozšířenou působností, aby posoudily situaci a zvážily, zda toky nechránit před nadměrným odběrem vody.

„Vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci jsme doporučili úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, případně upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod,“ popsal Chmelař.

Úřady měst už uvažují o omezujících opatřeních

Připomněl, že loni vydalo Povodí Moravy podobné doporučení až v půli července. Letos to bylo téměř o dva měsíce dříve. Zatím ale úřady nikde nezasáhly.

„Letos je situace na Přerovsku v daném období výrazně horší než loni. Pokud nepřijdou vydatnější deště, dá se očekávat, že vydáme omezující opatření mnohem dřív než v minulém roce, možná už v červnu,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Doplnila, že loni vydal přerovský vodoprávní úřad pro všechny obce této oblasti zákaz používání povrchových vod začátkem srpna a jeho platnost zrušil až 20. září.

Stále nepříznivější stav sledují úředníci také na Olomoucku. „Nevylučuji, že vzhledem k předpokládanému vývoji přistoupíme k omezujícím opatřením ohledně využívání povrchových vod už v nejbližších dnech nebo týdnech,“ sdělil šéf odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

„Takové opatření je třeba vydat dřív, než dojde k pronikavému zhoršení podmínek pro život v tocích. Pokud řeka přestává fungovat jako kontinuální tok a tvoří se izolované tůně, je už pozdě,“ vysvětlil Loyka okolnosti, za jakých je omezení vyhlašováno.

zpět na článek