V Olomouckém kraji zavře stávka desítky škol, část odmítla poškodit rodiče

  12:10
Desítky škol v Olomouckém kraji se ve středu připojí k celodenní stávce učitelů, k níž vyzvaly školské odbory. Mnoho dalších škol apel k přerušení výuky nevyslyšelo, často s vysvětlením, že nechtějí přidělat komplice rodičům žáků.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Odboráři očekávají, že se v regionu do protestu zapojí téměř padesátka základních a středních škol. Pedagogičtí pracovníci bojují za navýšení platů tak, jak požadují odbory.

Ředitelé stávkujících škol museli do pondělního večera informovat rodiče žáků, že se ve středu nebude vyučovat.

„Tak velkou účast škol jsme nečekali, dokonce je mezi nimi i šest gymnázií a řada velkých základních škol,“ pochvaluje si šéfka krajské organizace Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Eva Hrdličková.

Ve středu zůstane uzavřené například i Gymnázium Olomouc-Hejčín, které je největším gymnáziem v České republice.

„Z devětaosmdesáti pedagogických pracovníků se jich připojilo ke stávce 74, takže ve středu bude ředitelské volno,“ potvrdil MF DNES ředitel školy Karel Goš.

„My nemáme jinou možnost, jak se bránit. Když došlo k dohodě mezi odbory a vládou o navýšení platů, měla vláda ujednání dodržet. Protože slib nedodržela, museli jsme přistoupit k nátlakové akci, i když je nám nemilé brát si za rukojmí děti,“ sdělil šéf odborové organizace hejčínského gymnázia Dalibor Horváth.

Odborářka: Nejde jen o platy, ale o systémové podfinancování

Ve středu zůstane zavřená také Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku.

„Všichni budou mít ve středu volný den. Pedagogové ho využijí pro nepřímou pedagogickou činnost, například pro přípravu na výuku. Firmy, kde naši studenti vykonávají odbornou praxi, dostaly informaci, že nepřijdou,“ uvedla ředitelka Irena Jonová.

Stávkovat bude rovněž Obchodní akademie Olomouc. „Nejde nám jen o platy, ale hlavně o systémové podfinancování školství. Z našeho třicetičlenného sboru se zapojuje do stávky 27 pedagogů,“ sdělila předsedkyně odborové organizace školy Jana Švaňhalová.

Do stávky se zapojí i některé základní školy. Část z nich zajistí alespoň omezený provoz, když ve středu otevřou družiny, aby rodičům zajistily péči o malé školáky. Tento model zvolila například jedna z největších základek v Olomouckém kraji, ZŠ Boženy Němcové v Zábřehu, kterou navštěvuje přes šest stovek dětí.

„Většina pedagogů se ke stávce připojí, takže výuka probíhat nebude. Provoz bychom ale chtěli zajistit aspoň pro první stupeň, takže bude fungovat družina, protože chápu, že ne každý si může tak narychlo sehnat hlídání dětí,“ sdělil ředitel Pavel Nimrichtr.

Podobně řeší stávku i některé menší školy, například ta v Žulové na Jesenicku.

„Nechceme rodičům přidělávat starosti se sháněním hlídání,“ uvedlo vedení školy.

Stávka by nebyla fér vůči rodičům, říká ředitel školy

Řada dalších škol se však ke stávce nepřipojí. „Máme kritické připomínky, ale stávkovat nebudeme. Nebylo by to fér vůči dětem a rodičům. Myšlenkově stávku podpoříme, ale fakticky ne,“ sdělil ředitel ZŠ Řezníčkova v Olomouci Miloslav Palát.

Podle něj je forma stávky nešťastná a vše je šité horkou jehlou. „Dělat revoluci není namístě. Taková gesta nás spíš poškodí,“ míní.

A stávkovat nebude ani Základní škola Mozartova v Olomouci. „U nás ani nikoho nenapadlo, aby chtěl stávkovat. Já jsem šťastný, že máme důvěru rodičů. Nejde, abych jim a jejich dětem školu zavřel,“ sdělil ředitel Zbyněk Kundrum.

Některé školy se „rozdělí“. Jde o ty, které spojují jak základní, tak mateřinky, a někdy i střední školství. „Tři v jedné“ má například Střední škola, základní škola a mateřská škola v Lipníku nad Bečvou. Studenti i školáci této školy zůstanou ve středu doma.

„Až na několik výjimek se přihlásili ke stávce všichni pedagogové, takže ani základní, ani střední škola nebude ve středu otevřená. Zajistíme ale provoz mateřské školy, aby ty nejmenší děti mohli rodiče přivést,“ uvedla zástupkyně ředitelky Jana Mádrová.

To rodiče, kteří posílají děti do mateřinky v Těšeticích na Olomoucku, budou muset zajišťovat hlídání jinak. Mateřská škola v obci totiž zůstane uzavřena.

„Výrazná většina pracovníků se rozhodla podpořit stávku. Pokud bychom chtěli zachovat provoz alespoň mateřinky, museli bychom lidi převádět, což by bylo na hraně. Proto jsem se rozhodla uzavřít ve středu jak základní, tak mateřskou školu, přestože se dají očekávat velmi negativní reakce rodičů,“ zdůvodnila ředitelka Vladimíra Pospíšilová.

Do poslední chvíle jsme čekali, hájí protest odborářka

Starosta Těšetic Jindřich Protivánek uvedl, že ho stávka mrzí. „My jsme sice zřizovatelem školy, ale stávku zakázat nemůžeme, maximálně ji můžeme vzít na vědomí. Rodičům malých dětí přidělá stávka velké starosti, vždyť mají sotva den, aby si zajistili pro děti hlídání,“ sdělil. Podle něj měli rodiče od stávkujících dostat více času.

Na stávkující školy a školské odbory se snáší kritika, že vše se odehrává narychlo, což způsobuje problémy rodičům.

Šéfka krajské organizace Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Eva Hrdličková však kritiku odmítá.

„Výzva k zakládání stávkových výborů byla vyhlášena už před měsícem, ale do poslední chvíle se čekalo, jak se rozhodne vláda, zda nepřehodnotí svůj postoj, což se ale nestalo. Proto vše vypadá jako šité horkou jehlou. My jsme nechtěli vyhlašovat stávku v době, kdy pořád byla šance na dohodu,“ hájí středeční termín protestu.