Prostějovští politici si zvýšili odměny, jinde zatím možnost nevyužili

  4:52
Politici v Prostějově si zvýšili odměny, které berou za práci v zastupitelstvu, komisích či v radě, pokud na radnici nemají jinou placenou funkci. V Olomouckém kraji jsou přitom zatím výjimkou. Většina ostatních větších měst odměny zvyšovat nebude, jen někde o tom budou teprve jednat.
Zasedání brněnského zastupitelstva (17. června, 2014).

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jsou to dlouhá a složitá jednání, stohy materiálů a mnoho hodin práce ve volném čase. A zastupitelé si za to zaslouží odpovídající ohodnocení. Tak zdůvodňují politici v Prostějově napříč stranickým spektrem zvyšování svých odměn.

Jejich výši v rámci komunální politiky upravilo prosincové nařízení vlády. Primátoři a jejich náměstci, kteří jsou ve funkci na radnici na plný úvazek, mají růst platů o deset procent automatický. Ostatní členové rady a běžní zastupitelé si pak mohou maximálně desetiprocentní zvýšení odsouhlasit sami. Prostějovští zastupitelé to na svém posledním zasedání udělali.

„Postupovali jsme kontinuálně, protože i na předchozím zvýšení byla v zastupitelstvu shoda. Opravdu si myslím, že neuvolnění radní, zastupitelé a členové komisí odvádí dobrou práci a vzhledem k počtu hodin, které při tom stráví, myslím, že zvýšení, které ani není tak zásadní, si zcela zaslouží. Je to jejich volný čas a tráví ho tam nemálo,“ obhajoval nárůst odměn primátor František Jura.

Neuvolněný člen rady dostane 11 161 korun, předseda výboru zastupitelstva a komise rady 5 580, člen výboru zastupitelstva a komise rady 4 651 a člen zastupitelstva bez dalších funkcí 2 791 korun.

Právě prostějovské zastupitelstvo je proslulé nekonečnými hodinami jednání, několikrát se už schůze dokonce protáhla do dalšího dne. Několik hodin kromě toho běžně trvají i zasedání výborů a komisí. Městská rada má jednání jednou až dvakrát do měsíce a pokaždé jde minimálně o celý pracovní den, ale i o víc.

„Málokdo vidí, co ta práce obnáší a kolik bere psychických sil“

Pro zvýšení odměn hlasovalo celé zastupitelstvo, ruku nezvedli nebo se zdrželi pouze tři opoziční zastupitelé Petr Kapounek, Aleš Matyášek a Jan Navrátil. Ani oni však úpravu nezavrhují.

„Mně je upřímně jedno, jestli beru 1 500 nebo 2 500, pro peníze to nedělám. Smutné je, jak jsou hodnoceni členové komisí, kteří nejsou zastupitelé, a nízká je také odměna radních,“ řekl například Kapounek, čímž častý kritik kroků vedení města poněkud překvapil koalici.

„Každý okamžik, kdy si politici zvyšují platy, je veřejností vnímán velice citlivě, ale málokdo vidí, co ta práce obnáší a kolik bere psychických sil. Ohodnocení je v řadě případů neadekvátně nízké,“ dodal.

Jeho kolega z opozice Navrátil zase vyzval zastupitele, aby část zvýšených odměn věnovali například na charitu.

„Každý z nás by peníze mohl rozumně použít pro lidi v Prostějově, třeba zaplatit exkurzi, autobus nebo dát na charitu,“ navrhl, ale s velkou odezvou se jeho návrh nesetkal.

Většina měst změny odměn doposud neřešila

Ostatní velká města v kraji se do zvyšování odměn pro komunální politiky nehrnou.

„Zastupitelstvo města Olomouce neschvalovalo změnu v odměňování neuvolněných členů. Znamená to, že nevyužilo možnosti dané nařízením vlády. Měsíční odměna pro neuvolněné členy zastupitelstva tedy zůstala stejná jako loni a je ve výši 9 800 korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Také v Přerově zůstávají odměny stejné jako v roce 2019, člen rady má 7 440 korun a zastupitelstva 1 890 korun. Nezvyšuje se ani v Šumperku či Jeseníku.

„Zastupitelstvo města Jeseník o této záležitosti zatím vůbec nerozhodovalo a v současné chvíli není na stole ani žádný návrh. Nejbližší zastupitelstvo je koncem února,“ sdělil mluvčí radnice v Jeseníku Richard Kapustka.

Koncem února se případným zvyšováním odměn bude zabývat zastupitelstvo v Mohelnici nebo v Litovli.

„Budeme navrhovat nějaké navýšení odměn pro zastupitele. Jestli to zastupitelstvo schválí, to ovšem nevím. Už se nám v minulosti stalo, že jsme navýšení navrhovali, ale zastupitelstvo řeklo, že nic navyšovat nebude, protože stávající výše odměn stačí,“ sdělil tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček.