iDNES.cz

Na Přerovsku už postříleli na šest stovek divočáků, jinde jich ale přibývá

  18:50
Za celý loňský rok bezmála čtyři stovky, letos ke konci října už přes 560. Taková je statistika odlovu divočáků na Přerovsku, z pohledu černé zvěře nejsledovanější oblastí Olomouckého kraje kvůli tomu, že sousedí se Zlínskem, které nedávno postihl obávaný prasečí mor. Od minulého měsíce se navíc plošně vyplácí další odměna.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

„V honitbách v územní působnosti přerovského magistrátu bylo za loňský rok celkem odloveno 394 kusů černé zvěře a letos ke konci října to už bylo 562 kusů,“ nastínila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová. Čísla šla výrazně nahoru právě v té části okresu, která přiléhá ke Zlínskému kraji. Naopak ve zbytku regionu odlovy černé zvěře oproti loňsku klesly.

Ředitel krajské veterinární správy Aleš Zatloukal v tom vidí pozitivní dopad zástřelného, které se myslivcům v části Přerovska vyplácí za každý ulovený kus.

„Jde o oblast přiléhající ke Zlínskému kraji postiženému prasečím morem, která je ohraničena dálnicí Brno–Ostrava. Pořád je potřeba tuto oblast bedlivě sledovat a každý odlovený kus prověřovat na prasečí mor,“ zdůraznil Zatloukal.

Podle něj je zástřelné významným motivačním faktorem. „Zatím se v této oblasti bude dál vyplácet, a to i v příštím roce, protože toto opatření má pozitivní efekt,“ dodal.

Také přerovský magistrát nepovažuje vyšší odlov černé zvěře za důsledek extrémního přemnožení.

„Spíše je to známka většího zájmu myslivců o řešení problematiky černé zvěře a škod, které působí. Zástřelné tomu samozřejmě napomáhá,“ uvedla Chalupová.

Počty divočáků dál rostou, regulaci má pomoci další příspěvek

Odlov se ovšem brzy zřejmě znovu zvýší napříč celým regionem, a to díky nově zaváděnému dvoutisícovému příspěvku. Vyplácet se však bude jen za každého divočáka zastřeleného nad průměrný tříletý odlov.

„Například v honitbě, kde se v posledních třech letech lovilo průměrně 10 divočáků, bude za každý ulovený kus nad tento průměr přiznán daný příspěvek,“ vysvětlil mluvčí Olomouckého kraje Vladimír Lichnovský. Žádosti o vyplacení příspěvku je možné podávat do 31. srpna 2019.

I když totiž celkový odlov v kraji letos poklesl, mají podle hejtmanství stavy černé zvěře v regionu spíše narůstající tendenci. Také proto stát zavádí daný příspěvek.

„Rozšíření počtu divokých prasat nahrává hospodaření na velkých zemědělských plochách osetých řepkou a kukuřicí. Velkou roli má i skutečnost, že letos byl semenný rok dubů a buků, takže černá zvěř má dostatek potravy i v lesích,“ vysvětlil Lichnovský. Divočáci pak v takové míře nevycházejí do polí a v lesích je jejich lov obtížnější.

Myslivci novou plošnou podporu vítají. „Každá taková motivace vždycky pomůže,“ míní předseda Okresního mysliveckého spolku Přerov Petr Konvička.

Petr Božovský, který má na starosti myslivost na šumperské radnici, naopak poukazuje na to, že nová podpora vázaná na průměrný tříletý odlov nebude mít tak zásadní dopad jako dřívější zástřelné vyplácené za každý kus.

„Když vezmu jen šumperský okres, loni zde bylo odloveno rekordních zhruba dva tisíce kusů a vysoce nadprůměrná čísla byla i v dalších okresech kraje, takže to výrazně zvedá uvažovaný tříletý průměr. Nebude tak mnoho honiteb, které na příspěvek dosáhnou,“ přemítá Božovský. Letos se podle něj odlovy černé zvěře vrátily na běžná čísla – na Šumpersku klesly zhruba na polovinu.

zpět na článek