iDNES.cz

Mezi vítězi roku je plavec i učitelka, poraženými jsou ČSSD či exšéf baletu

  8:54
Prestižní ocenění, osobní úspěchy i důležité výhry na jedné straně, profesní a politická selhání či prohrané soudní bitvy na druhé. MF DNES vybrala ty, kteří se v regionu mohou považovat z různých důvodů za vítěze, nebo naopak za poražené končícího roku.

Někteří z výběru vítězů a poražených roku 2018 podle MF DNES - v horní řadě zleva učitelka Darina Nešporová, dálkový plavec Jaroslav Chytil a v říjnu zvolená senátorka Jitka Chalánková, dole volební lídr ČSSD v Olomouci Filip Žáček, řidiči nucení projíždět ucpanými ulicemi Přerova a odvolaný umělecký šéf baletu olomouckého Moravského divadla Robert Balogh. | foto: koláž iDNES.cz

Hrdě se za uplynulým rokem může ohlédnout například rodák ze Vsiska na Olomoucku Jaroslav Chytil, který zvládl zřejmě nejtěžší výzvu pro dálkové plavce na světě – překonal Severní průliv.

Vzdušnou čarou je trasa mezi Severním Irskem a Skotskem dlouhá necelých 35 kilometrů, ve skutečnosti musel ale Chytil zvládnout téměř 42 kilometrů nepřetržitého plavání v rozbouřeném moři o teplotě 12 stupňů, v závěru navíc bojoval s odlivem. Zařadil se mezi pouhé čtyři desítky plavců a poloviční počet plavkyň, kteří stejnou trasu zvládli před ním, jako vůbec první český muž.

Zasloužených poct té nejvyšší úrovně se dočkala také učitelka ze školky v Jívové na Olomoucku Darina Nešporová, která loni na vycházce s předškoláky duchapřítomně odstrčila tři děti mimo dráhu auta, které vyjelo z blízké silnice, a čtvrté chránila vlastním tělem i za cenu popálených rukou a zlomené pánve.

Po několika různých předchozích oceněních za to v březnu na Pražském hradě převzala z rukou prezidenta Zlatý záchranářský kříž, v říjnu zase během udělování státních vyznamenání obdržela medaili Za hrdinství.

Vrcholné ocenění si vydobyli též organizátoři každoročně vyprodaného šumperského festivalu Blues Alive. Jako vůbec první z Česka získal festival nejprestižnější bluesovou cenu Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019. Tu uděluje americká nadace Blues Foundation, přední světová organizace, která se snaží o oceňování, uchovávání a propagaci blues.

Velký úspěch ovšem slaví i olomoucká vojenská nemocnice, která zvítězila v konkurenci 155 zdravotnických zařízení v hodnoticím projektu organizace HealthCare Institute. Ta v rámci sedmiměsíčního výzkumu hodnotila řadu parametrů jako finanční kondice, bezpečnost či spokojenost pacientů i personálu.

Podnikavá hlava tvoří z odpadu, starosta vyhrál vyhrocený spor

Cenného vítězství dosáhl také Jakub Navařík, který obsadil první místo v letošním ročníku soutěže Podnikavá hlava s projektem výroby náplní do 3D tiskáren z recyklovaných PET lahví, z nichž zhruba polovina stejně končí na skládce, protože pro ně není využití.

Jak přitom později v rozhovoru pro MF DNES přiblížil, vše začalo jako domácí nápad na využití plastového odpadu z vlastního 3D tisku, který konstruktér laboratorní techniky často využívá.

Pro některé byl tento rok pro změnu ve znamení úspěšně vybojovaných bitev či v některých případech až válek. Řeč je třeba o starostovi Dolních Studének na Šumpersku Radimu Sršňovi, který se dostal do sporu s Martinem Michalem, jednatelem agentury zajišťující vystoupení zpěvačky Heleny Vondráčkové.

Ten podal na Sršně několik trestních oznámení v souvislosti se zrušením vystoupení zpěvačky na obecním hudebním festivalu. Sršeň od počátku výtky odmítal s tím, že obec nijak nepochybila, a kroky agentury označoval za bezdůvodné a absurdní.

Nakonec mu dala za pravdu jak policie, jež konstatovala, že Sršeň nijak zákon neporušil, tak státní zástupce, který zamítl Michalovu stížnost na rozhodnutí policie. Starosta pak při okomentování závěru kauzy na Facebooku neváhal použít i slova o srážce s blbcem.

Do Senátu vedla trnitá cesta, lyžařku nezastavil ani vážný úraz

Na politickém poli patřila k vítězům Jitka Chalánková, která získala ve volbách senátorský post. Musela kandidovat jako nezávislá, protože strana TOP 09, za kterou byla roky poslankyní a též se stala její místopředsedkyní, ji odmítla nominovat jako svou kandidátku.

Do druhého kola pak postoupila jedním z historicky nejtěsnějších výsledků – o pouhých 5 hlasů. Po celkovém vítězství, kdy porazila dlouholetou senátorku za ČSSD Boženu Sekaninovou, jež útočila už na třetí mandát v řadě, navíc stále nemohla slavit.

Důvodem bylo pochybení v obci Slatinky, kde komise prohodila obálky pro komunální a senátní volby a nebylo jasné, zda zmatky vzhledem k těsnému prvnímu kolu neovlivnily výsledek. Hrozba opakování voleb se ale nakonec nenaplnila, soud rozhodl, že zpochybněné hlasy by vítězství Chalánkové nezměnily.

Velké vítězství nejen sportovní, ale i osobní, zažila letos též mladá sjezdařka z Jeseníku Helena Schrommová, která vybojovala na mistrovství republiky bronzovou medaili.

Pro ni však v tu chvíli měla stejnou cenu jako plná bedna zlatých. V březnu 2016 si totiž na závodech velmi komplikovaně zlomila nohu, milovaného sjezdového lyžování se ovšem odmítla vzdát a navzdory dlouhému léčení šla s pomocí okolí tvrdohlavě za návratem.

Levice nestačila počítat ztráty, exprimátor zkoušel návrat marně

Komunální volby v říjnu přinesly některým hodně hořké chvíle. Jasným poraženým se stala levice, primárně pak sociální demokracie. Její kandidáti se z okresních měst vůbec nedostali do zastupitelstva v Přerově či v Jeseníku, v Šumperku strana získala jediný mandát a nejlepším výsledkem tak byla čtyři křesla v Prostějově, kde přitom mívala levice tradiční a historicky silnou pozici.

V Olomouci se ČSSD až na poslední chvíli přehoupla přes pětiprocentní hranici a má jen dva zastupitele, v předchozím volebním období jich přitom měla deset a držela post primátora.

Politické waterloo zažil i bývalý přerovský primátor a senátor za sociální demokracii Jiří Lajtoch, kterého se voliči rozhodli ponechat v politickém důchodu. Muž, kterého soudy před lety po vleklém sporu žalobců a maratonu přelíčení zprostily obžaloby týkající se machinací s veřejnými zakázkami, se pokusil o návrat.

Protože o něj však mateřská strana nestála, rozhodl se spojit se Soukromníky a založil koalici Přerov 2018. Uskupení však se ziskem 2,36 procenta hlasů zůstalo daleko před branami zastupitelstva.

Z Přerova, ale nejen z něj je i další a hodně velká skupina poražených. Těmi jsou všichni, kteří musí jezdit po tamních ucpaných silnicích. Jedním z důvodů je nedokončená dálnice D1 a letošek na tom mnoho nezměnil, alespoň co se týče posledního klíčového úseku k Říkovicím.

Zprvu se sice lidem zablesklo na lepší časy, když soudy zamítly žalobu ekologického hnutí Děti Země, vzápětí ale získali v „papírové válce“ navrch opět ekologové, když jim dal krajský úřad za pravdu ohledně systémové podjatosti přerovského stavebního úřadu při vedení územního řízení, a přesunul ho proto do Olomouce.

V září pak vyšlo najevo, že kvůli tomuto administrativnímu přesunu nabere příprava stavby další, až osmiměsíční zpoždění.

Plány Manthellanu v ohrožení, ves prohrává boj s ubytovnami

Proher letos nadmíru zažila i společnost Manthellan, která před lety vyhrála výběrové řízení na přestavbu prostějovského centra a plánuje zde postavit obchodní galerii za miliardu korun. Radnice si dlouho navzdory kritice opozice za partnerstvím a plány stála.

Letos ale otočila. Podle ní, respektive právníků byly smlouvy s investorem od počátku neplatné. Manthellan to odmítá, stejný názor ale vyslovil ohledně nájemní smlouvy na stavbu galerie v říjnu i prostějovský okresní soud, na stranu města se navíc přiklonil i ve sporu ohledně firmou zabraného parkoviště v centru. Investor musí doufat, že příští rok bude u soudů úspěšnější.

Na Prostějovsku letos opakované neúspěchy rozesmutnily též radnici Přemyslovic. Ta se pokoušela prosadit vyhlášku, která by zdejším nepřizpůsobivým obyvatelům sebrala dávky na bydlení a vydobylo si ji už předtím sousední Stražisko.

Opatření, které mělo pomoci se zvýšenou kriminalitou i hlukem páchaným obyvateli sociálních ubytoven, ale ani navzdory pěti stovkám podpisů místních pod protestní peticí neprošlo. Na rozdíl od Stražiska patřícího pod konický úřad o něm rozhodoval prostějovský magistrát a dvakrát žádost zamítl. Podle odboru sociálních věcí nejsou splněny podmínky vyžadované zákonem.

Skončit musel ředitel muzea i dlouholetý šéf baletu

Mezi jednotlivci se pak do poražených dají počítat dva představitelé významných kulturních institucí regionu, kteří byli ze svých křesel odvoláni. Tím prvním se stal v březnu ředitel prostějovského muzea Daniel Zádrapa, kterého hejtmanství jako zřizovatel odvolalo s okamžitou platností kvůli špatným pracovním výsledkům.

Zádrapa během svého působení od roku 2014 opakovaně čelil kritice, například kvůli zakázání koncertu proti komunistům, zrušení oblíbené kavárny ve Špalíčku nebo ořezání židovské či wolkerovské expozice.

Druhým sesazeným významným mužem je umělecký šéf baletu olomouckého Moravského divadla Robert Balogh, jehož odvolání po téměř devíti letech vedení divadlo v listopadu zdůvodnilo porušováním vnitřních předpisů. Ředitel David Gerneš připustil, že jedním z důvodů bylo i nedávné stažení baletního představení The Beatles Celebration kvůli problému s autorskými právy.

Baletu se to v posledních letech nestalo poprvé – kvůli chybějící licenci divadlo zrušilo krátce před premiérou dlouho připravované ztvárnění světoznámého muzikálu Jesus Christ Superstar a nevyjasněná autorská práva stála i za předčasným stažením hry Karel Gott, zlatý hlas z Prahy.

zpět na článek