Rodáci, okolí, ovoce či prostě Jižní. Inspirace jmen nových ulic se různí

  9:52
Historické osobnosti, váleční hrdinové, místní rodáci nebo třeba okolní dominanty. Takovou inspiraci si města v Olomouckém kraji převážně berou pro názvy nových ulic. Nyní toto téma řeší v Mohelnici, kde jich vznikne hned pět. Na náměstí Svobody tak dnes v rámci Dnů evropského dědictví vrcholí přijímání návrhů na jejich jména.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Pokud mají být pojmenovány po historických osobnostech, přichází v úvahu například zakladatel Mohelnice a olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku nebo zakladatel závodu Siemens Ludwig Doczekal,“ míní například mohelnický starosta Pavel Kuba.

Výsledky sběru návrhů dostanou zastupitelé, kteří budou mít při pojmenování nových ulic konečné slovo.

Hledat názvy nových ulic musí ale pravidelně i další města z regionu. V Olomouci například v místní části Nemilany nedávno vznikla ulice Zákřovská na památku vesnice vyvražděné za války nacisty, což má souvislost s vedlejší Lidickou ulicí.

„Osobností i motivů k pojmenování ulic je tady pořád víc než dost, ale žádný seznam potencionálních názvů není,“ řekl k problematice mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

V místě rozsáhlé výstavby na Tabulovém vrchu je tak nová ulice pojmenována po prvním českém starostovi Olomouce Karlu Marešovi. V osadě Slavonín se prosadil název Cihlářská podle nedaleké staré cihelny. Další ulice ve Slavoníně nese jméno slavného herce a olomouckého rodáka Františka Řeháka.

„V nové čtvrti Sladovna teď vznikly dvě ulice. Jedna je pojmenována po Edmundu Husserlovi, což byl filozof, který v Olomouci studoval. Druhá nese jméno Eduarda Hamburgera, předsedy olomoucké židovské obce a prezidenta Spolku rakouských sladovníků a zakladatele sladovny, která zde donedávna stávala,“ vysvětlil Folta.

Po válečném hrdinovi, malířích, zpěvákovi, ale i po ovoci

Přerov dal novým ulicím názvy naposledy loni. „Nedaleko hvězdárny vznikla ulice Hvězdná, v místní části Újezdec Obilná a v místní části Čekyně ulice Nad Roklí. Předtím vznikly nové přerovské ulice U Montáže, Gen. Fajtla, Pavla Nováka, Markulčekova, Kotasova a v místní části Popovice to byly ulice Ke Kočířům a U Cihelny,“ vyjmenovala přerovská mluvčí Lenka Chalupová.

Generál František Fajtl byl letec v bitvě o Anglii, Pavel Novák přerovský zpěvák a patriot, Markulček a Kotas byli známí přerovští malíři.

Nové názvy v Přerově předem nachystané nemají. „Navrhnout jméno vždy dostanou možnost lidé v daném místě,“ přiblížila mluvčí.

V místní části Prostějova Čechovice vznikla nedávno další „ovocná“ ulice. Po Jabloňové či Višňové zde vznikla taky Meruňková.

Leckdy se nehledá nic složitého. Třeba v jižní část města Hranice dostal při pojmenování nové ulice přednost nadčasově neutrální název Jižní.

„Pokud vzniknou v budoucnu další ulice, myslím si, že by si některá zasloužila pojmenovat po rodákovi a slavném spisovateli Jiřím Brdečkovi, autorovi legendární parodie Limonádový Joe,“ sdělil hranický mluvčí Petr Bakovský.

Jména ulic či jejich změny vedly i ke sporům

V Hranicích zastupitelé řešili i spor kolem přejmenování některých už existujících ulic. V místní části Drahotuše a přímo ve městě totiž nesly některé ulice stejná jména. Desítky let to nevadilo, ale kvůli elektronizaci veřejné správy v roce 2012 se musely názvy v Drahotuších měnit.

„A to proto, že v Drahotuších se změna dokladů dotkla méně obyvatel, než by tomu bylo v Hranicích“ vysvětlil Bakovský.

Zastupitelé nakonec odsouhlasili změnu názvů tak, že se k pěti ulicím jednoduše přidá římská II. Jen hranická ulice V Poli už neměla „dvojku“ v Drahotuších. Jméno se zcela změnilo na Stará štreka.

Jenže po dalších protestech se některé názvy znovu měnily. Tyršova II na ulici Miroslava Tyrše, Nádražní II na ulici K Nádraží, Nerudova II na Jana Nerudy. S římskou dvojkou zůstaly jen Boženy Němcové a Svatoplukova.

Jiný netradiční problém se zase na jaře řešil v Jeseníku, kde jedna z tamních obyvatelek podala návrh na opravu názvu ulice, ve které bydlí. Místo Otokara Březiny, jak zní správné jméno významného českého básníka a spisovatele přelomu 19. a 20. století, totiž ulice nese název Otakara Březiny.