Hejtmana mají v Olomouckém kraji Piráti se STAN, strany stvrdily memorandum

  11:36,  aktualizováno  18:02
První významný krok k vytvoření krajské koalice učinila v pondělí tři politická uskupení složená z celkem sedmi různých subjektů, která podepsala memorandum o spolupráci. Vyřešila i doposud poněkud spornou otázku postu hejtmana, bude jím lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. Do opozice míří vítězné ANO a také SPD.

Představitelé tří politických uskupení podepsali memorandum o krajské koalici pro Olomoucký kraj. Uprostřed budoucí hejtman a lídr dvojkoalice Pirátů a STAN Josef Suchánek, vpravo lídr Spojenců pro Olomoucký kraj Marian Jurečka a vlevo lídr ODS Dalibor Horák. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Trojice uskupení bude mít v pětapadesátičlenném krajském zastupitelstvu pohodlnou většinu 32 hlasů. Piráti se STAN získali 13 křesel, Spojenci tvoření KDU-ČSL, TOP 09, Stranou zelených a hnutím ProOlomouc o jedno méně a ODS sedm.

„Spojenci pro nás byli přirozeným partnerem během voleb i po nich. Dalším akceptovatelným partnerem byla i ODS, proto jsme ji oslovili a zahájili jsme jednání i s ní,“ uvedl budoucí hejtman Suchánek.

Výsledky voleb v Olomouckém kraji najdete zde

Post hejtmana byl potenciálním sporným bodem, neboť si o něj minulý týden řekla ODS. Pro zbývající lídry uskupení, která získala výrazně více hlasů, a tudíž i křesel, než občanští demokraté, je ovšem podle jejich vyjádření něco takového jen těžko představitelné.

Uskupení rozdělila i zbylé posty. Dvojkoalice bude mít kromě hejtmana ještě dva uvolněné a jednoho neuvolněného člena krajské rady, Spojenci získali křesla prvního náměstka hejtmana, jednoho dalšího náměstka a po jednom uvolněném a neuvolněném radním, a ODS si vyjednala dva náměstky hejtmana, neuvolněného radního a uvolněného zastupitele.

„Chci poděkovat zbylým partnerům, že jsme dosáhli dohody. Všichni museli určitým způsobem slevit ze svých představ,“ komentoval výslednou dohodu lídr Spojenců Marian Jurečka.

„Myslím, že spolupráce těchto stran má logiku, protože na celostátní úrovni zastupují středopravicovou politiku a spolupracují spolu v opozici. Že voliči dali v Olomouckém kraji těmto subjektům většinu hlasů je i určitý vzkaz nynější vládní koalici,“ dodal.

„Volby přinesly proměnu politické mapy a pro nás jiná varianta než jednání o dalším postupu s nynějšími partnery nepřipadala v úvahu,“ komentoval pak na tiskové konferenci podpis memoranda lídr ODS Dalibor Horák.

Společná jednání začala až o víkendu

Dnešní jednání a podpis memoranda navazuje na víkendové schůzky, na kterých se vůbec poprvé sešli na společném jednání zástupci všech uskupení, tedy dvojkoalice Pirátů a STAN, Spojenců pro Olomoucký kraj a ODS.

Do té doby se občanští demokraté, kteří drží v povolebním uspořádání v rukou trumfy pro složení koalice, scházeli s ostatními jen odděleně.

Sobotní schůzka byla spíše „oťukávací“ a podle účastníků se na ní jen vyjasňovaly pozice. Další jednání v neděli večer už bylo ale konkrétnější. Přítomní se domluvili na memorandu stvrzujícím záměr vytvořit koalici. Dalším bodem bylo v neděli rozdělení míst v krajské radě.

Autoři: , ,