iDNES.cz

ODS vyloučila koalici opřenou o SPD a dementovala nabídku postu hejtmana

  11:26,  aktualizováno  18:54
V úterý odpoledne zasedla v Olomouci regionální rada ODS, která rozhodovala o dalším postupu strany v povolebních koaličních vyjednáváních. Ze schůzky vyplynuly odmítnutí jedné z možných variant, kdy by kraji vládla menšinová dvojkoalice občanských demokratů s vítězným ANO podporovaná zástupci SPD.

Dalibor Horák, lídr ODS pro volby do zastupitelstva Olomouckého kraje v roce 2020 | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Nikdy jsme neuvažovali o spolupráci s SPD. A to o jakékoliv formě. Neuvažovali jsme ani o koalici, ani o nějaké podpoře. Pokračujeme v jednáních,“ uvedl předseda regionální rady Michal Zácha.

ODS sice skončila ve výsledcích až čtvrtá z pěti úspěšných stran, ale právě jejích sedm křesel v 55členném zastupitelstvu se nakonec stalo horkým zbožím na trhu spojeneckých dohod.

Podrobné výsledky voleb v Olomouckém kraji

Vítězné hnutí ANO, se kterým ODS seděla poslední čtyři roky v koalici, právě k občanským demokratům hledí jako k záchraně před cestou do opozice. O variantě koalice s ODS hovořil již o víkendu otevřeně lídr ANO a dosavadní hejtman a regionální lídr hnutí Ladislav Okleštěk.

Koalice ANO a ODS by ale stále neměla v zastupitelstvu většinu. Musela by se tak opřít právě o tichou podporu SPD, koalici s oficiální účastí SPD hlavně ODS prakticky od počátku vylučovala.

Nabídka na hejtmana? Nesmysl, odmítají ANO i ODS

O spolupráci s občanskými demokraty mají zájem i Spojenci a Piráti se Starosty, kteří sice ve volbách získali dohromady 25 křesel, ale k vládě nad krajem to nestačí.

„My čekáme, s čím ODS přijde, a respektujeme to,“ uvedl lídr koalice Piráti a STAN Josef Suchánek.

„Pro nás je varianta s ODS priorita, strana si teď musí ujasnit, jakou chce dělat politiku a s kým,“ sdělil lídr Spojenců Marian Jurečka.

ODS však řeší dilema. Na celostátní úrovni se strana vůči ANO vymezuje a koalice s ostatními stranami by jí umožňovala ANO obejít. Ve velmi početné koalici by však určitě nezískala takový vliv a tolik míst v radě, jako když se spojí s Babišovým hnutím.

Navíc, jak již MF DNES informovala, ve straně existuje silný tlak křídla napojeného na byznysové kruhy, které věří, že se po uplynulých zkušenostech dokáže s ANO pragmaticky dohodnout.

Během pondělka navíc běhala kuloáry informace, že ANO by přenechalo ODS pozici hejtmana. To však nikdo z čelných představitelů obou táborů nepotvrdil.

„Není to pravda,“ řekl Okleštěk.

Podobně reagoval i lídr ODS Dalibor Horák. „To je nesmysl, nevím, kde se ta fáma vzala,“ uvedl Horák.

Autoři: ,
zpět na článek