iDNES.cz

Čipování psů neřeší hlavně na vesnicích, část majitelů s ním vůbec nepočítá

  4:56
Přestože od prvního ledna mají mít svůj čip všichni psi, v Olomouckém kraji podle odborníků pořád chybí u tisíců zvířat. Tuto povinnost ukládá majitelům psů novela veterinárního zákona a nařízení Evropské unie. Řada chovatelů však čipování odkládá, někteří s ním u zvířat ani nepočítají.

ilustrační snímek | foto: Městská policie Ostrava

Odborníci odhadují, že například v odlehlých obcích v jesenicko–polském pohraničí je očipována přibližně jen polovina psů.

„Lidé, kteří berou chov vážně a pravidelně nechávají svá zvířata očkovat a odčervovat, je mají načipována. Bohužel hodně lidí, kteří mají psy na zahradách, si myslí, že se na ně tyto povinnosti nevztahují. Stejné je to u sociálně slabých a nepřizpůsobivých,“ upozornil veterinář Jiří Henych z Velké Kraše na Jesenicku.

Nečeká, že nařízení státu o povinném čipování přiměje tyto majitele přijít k veterináři.

„Když nechodí na očkování, jen těžko přijdou nechat psa očipovat,“ míní Henych.

Naopak nejdál je s čipováním centrum jesenického okresu – město Jeseník. Už od roku 2008 tu bylo čipování nařízeno městskou vyhláškou. Radnice navíc majitelům vyplácela 300 korun za očipovaného psa, což jsou zhruba náklady na běžné čipování.

„Strážníci ještě občas narazí na neočipovaného psa, ale řekla bych, že jsou to jen procenta,“ sdělila šéfka odboru životního prostředí jesenické radnice Regina Weiserová.

Někteří lidé neřeší ani očkovaní proti vzteklině, natož čipování

Ke konci loňského roku ale město v souvislosti s novelou veterinárního zákona vyhlášku zrušilo a přestalo také vyplácet příspěvek.

„Teď už jsou veškeré náklady na čipování na majitelích,“ podotkla Weiserová.

Jen malé množství psů pak není očipovaných ve Šternberku. Také tam jej už od roku 2009 nařizovala městská vyhláška. Zdejší radnice však na rozdíl od Jeseníku přispívala na čipování pouze rok.

Ovšem zatímco ve Šternberku je díky městem dané povinnosti očipovaných přes devadesát procent psů, v odlehlých oblastech Šternberska je to výrazně méně.

„V některých částech Šternberska je naočkovaných odhadem jen šedesát procent psů. Je problém, když někteří lidé ani nedají psa očkovat proti vzteklině, aby ho nechali očipovat,“ porovnal veterinář Miroslav Krušinský.

Sám přitom považuje celou věc za nedotaženou. „Čipování se mělo zavádět zároveň s centrálním registrem. Když centrální registr neexistuje, postrádá to smysl. Teď je registrů celá řada, těžko se v tom člověk orientuje. Pokud pes není přímo z místa, prakticky se podle čipu nedá dohledat,“ vysvětlil Krušinský.

Starostům v menších obcích se osvědčilo hromadné očkování

V odlehlých oblastech se starostům vyplatilo, když obec zařídila hromadné očkování. Potvrzuje to například starosta Dvorců na Olomoucku Jan Božovský.

„V říjnu loňského roku jsme domluvili veterináře na hromadné čipování. Přišla asi polovina majitelů psů. Řada dalších už má psy načipované od svých veterinářů. Řekl bych, že dnes v obci máme neočipovaných odhadem jen patnáct procent psů, což je, myslím, hodně dobré. Bude ale hodně těžké přesvědčit jejich majitele, aby nechali zvíře načipovat,“ řekl Božovský.

Dvorce se tak dostaly na úroveň velkých měst regionu, kde je podle veterinářů načipováno sedmdesát až osmdesát procent psů.

„Je tu větší kontrola než v odlehlých obcích. Konkrétně v Olomouci je většina psů už načipována, odhadem kolem osmdesáti procent,“ sdělil zdejší veterinář Petr Procházka.

Pes bez čipu se automaticky bere jako nenaočkovaný

Šéf Krajské veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal upozornil, že lidem, kteří nenechali psa očipovat, hrozila původně pokuta až dvacet tisíc korun, od poloviny ledna ji však novela veterinárního zákona zvyšuje na padesát tisíc.

„Řekl bych ale, že většina psů napříč krajem je už načipovaných. Mohlo by to být sedmdesát až osmdesát procent,“ vyčíslil Zatloukal.

Navíc zdůraznil, že pokud pes nemá čip, bere se automaticky jako nenaočkovaný. A to může majiteli způsobit další problémy, když zvíře někoho pokouše. Potom mu hrozí kromě pokuty za nenačipování i další postih.

I podle Zatloukala je třeba dotáhnout čipování do konce a zavést centrální registr.

„Je nutné ho zřídit co nejdřív. Věřím, že se to podaří ještě letos,“ uvedl s tím, že bude ještě nějakou dobu trvat, než budou všichni psi načipováni.

„Je to otázka kontroly a postihů. Pokud budou potrestáni nezodpovědní majitelé, rozšíří se to mezi lidi a ubude těch, kteří budou ochotni riskovat a raději nechají psa načipovat,“ řekl Zatloukal. Zároveň ale dodal, že veterinární správa, jež má kontrolu čipování na starost, na ni nemá a nebude mít dost lidí.

zpět na článek