iDNES.cz

Olomoucká zoo pochytala kozorožce, kteří utekli při březnové vichřici

  16:48
Po téměř třech měsících se pracovníkům olomoucké zoologického zahrady na Svatém Kopečku podařilo odchytit posledního ze tří kozorožců, kteří z utekli v polovině března poté, co vichřicí polámané a vyvrácené stromy poničily ploty výběhů.

Pracovníkům olomoucké zoologické zahrady se po téměř třech měsících podařilo odchytit posledního ze tří kozorožců kavkazských, kteří uprchli v březnu z výběhů poničených stromy při vichřici. | foto: Zoo Olomouc

Kozorožci unikli z části zoologické zahrady, kterou se vjíždí do euroasijského safari a padající stromy zde v noci na 11. března zničily nemalou část plotů.

Zvířata se poté pohybovala v okolních lesích, především kolem nedalekého Lošova a Velké Bystřice.

Zoo doufala, že se zvířata budou chtít sama vrátit, podobně jako jeleni sika a daňci evropští, kteří se také dostali ze svých výběhů, nicméně zůstali v areálu zahrady. Nakonec ale bylo nutné přistoupit k odchytu.

„Ten probíhal postupně. Chodili jsme kozorožce denně krmit a monitorovali je pomocí fotopastí. Odchyt byl poté úspěšný i díky pomoci místních lidí z okolí Velké Bystřice, dvě ze zvířat se podařilo dostihnout dokonce přímo v blízkosti jedné z tamních chat,“ popsala zooložka Jitka Vokurková.

Březnová vichřice napáchala v zoologické zahradě velké škody, když poslala k zemi na osm stovek stromů.  Místy tak zmizely celé kusy lesa a zůstaly jen holiny.

Kvůli rozsahu škod dokonce pomáhal s likvidací popadaných stromů harvestor městských lesů.

Kozorožce kavkazské chová olomoucká zoo od roku 1987 a doposud se zde narodilo už 151 mláďat.

Momentálně patří mezi největší chovatele tohoto druhu nejen v Evropě, ale na celém světě, navíc je od roku 1996 pověřena vedením plemenné knihy v rámci Evropy. Dohlíží tak nad genetickou rozmanitostí chovu, dává doporučení k přesunům zvířat či vyhledává nové chovatele.

Populace kozorožců kavkazských čítá v přírodě už jen zhruba 1 500 jedinců. Zvířata, jejichž domovem jsou pohoří Gruzie a Ruska, jsou totiž terčem pytláků.

Také je ohrožuje rozšířující se chov domácích zvířat v nižších nadmořských výškách, která jim spásají potravu a navíc je mohou nakazit nemocemi.

20. března 2019

Autor:
zpět na článek