VIDEO: Obří voliéra v olomoucké zoo umožní návštěvníkům vydat se mezi ptáky

  17:58
Velkou obnovu už má téměř za sebou jedna z dominant olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku, obří ptačí voliéra zvaná Bábovka. Hlavní změnou pro návštěvníky bude, že se nově podívají i dovnitř přímo mezi její obyvatele.

Voliéra při rekonstrukci, která začala loni, dostala mimo jiné nové pletivo a nátěr. Z rybníčku dělníci také odtěžili sedimenty a dovnitř pak přibyla umělá skála napodobující čedičové varhany.

„Základní práce byly již dokončeny, nový kabát voliéry prozatím přišel na 2,2 milionu korun. Nyní už nás čeká pouze stavba zimoviště ptáků a cesty pro návštěvníky,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Iveta Gronská.

Voliéru, která má ve svažitém terénu výšku 9 až 15 metrů, což v kombinaci s průměrem 45 metrů vytváří prostor umožňující ptákům volné létání, už nyní opět obývají jeřábi mandžuští, panenští, bělošíjí, kondoři královští, krocanovití, havranovití a zoborožci kaferští.

Fotogalerie

„Se zmiňovanými opeřenci se v průchozí voliéře budou moci návštěvníci setkat. Výjimkou budou ne zcela přátelští kondoři královští. Vše navíc nasvědčuje tomu, že dovnitř ještě přibudou i kriticky ohrožení ibisi skalní. Přesný termín otevření pro veřejnost zatím ještě neznáme, mělo by se tak ale stát během podzimu,“ nastínila Gronská.

Nepřehlédnutelná konstrukce sestávající z kovových dílů, které byly původně součástí tenisové haly, se v olomoucké zoo objevila v roce 1993. Na konci prosince téhož roku se ovšem zhroutila pod vahou velkého množství napadaného mokrého sněhu.

V následujícím roce tak musela být postavena znovu, tentokrát už se zesílenou kostrou a několika dalšími technickými úpravami s cílem opakování podobného scénáře zabránit. Ptáci pak byli dovnitř vypuštěni na jaře 1995.

Autor: