Čápice zbyla na čtyři mláďata sama, dvě odchovají v záchranné stanici

  18:50
Ve Velkém Újezdě na Olomoucku zachránili pracovníci záchranné stanice dvě čapí mláďata. Pod sloupem vysokého napětí našli mrtvého čapího samce, v hnízdě na sloupu pak samici a čtyři mláďata. Dvě z nich z hnízda v desetimetrové výšce odebrali, protože by se samice o všechny čtyři sama nezvládla postarat. Na stanici se o ně postarají a vychovají je.

„Mají velikou šanci na přežití, jsou to už více než čtrnáctidenní mláďata. Na stanici je budeme přikrmovat kuřaty a vykrmíme je, až budou schopni se o sebe postarat, vypustíme je do volné přírody,“ uvedl vedoucí Záchranné stanice v Pateříně u Bílé Lhoty Ondřej Csik.

„Kdybychom je v hnízdě nechali, samice by se o ně nedokázala postarat a mláďata by s velikou pravděpodobností uhynula. Takto mají šanci a když můžeme přírodě pomoci, uděláme to,“ dodal Csik.

Jako bonus zanechali záchranáři v hnízdě zásobu kuřat, která čápům vystačí na dva dny. Hladová mláďata zřejmě čekala na samce, který jim měl sehnat potravu.

Původně sídlili čápi na koši na zemědělském družstvu, ten však zrezivěl, a proto se zhruba před pěti lety přesunuli na sloup vysokého napětí. Elektřinu nechala radnice položit do země, aby čápům nehrozilo nebezpečí.

Střelec na Novojičínsku zasáhl čápa do křídla, policie hledá svědky

Čapímu samci se zřejmě stal osudným jiný sloup vysokého napětí. „Našli jsme ho pod sloupem na zemi, zřejmě narazil do drátů,“ uvedl starosta Velkého Újezdu. Mrtvého samce zřejmě nechá vypreparovat a poslouží alespoň pro výuku dětem v místní škole.

Starosta Velkého Újezdu Josef Jelen uvedl, že samec se vždy objevil v druhé půlce března, opraví hnízdo a asi za 14 dní poté přiletí samice. Během pár dní je vidět, že už snesla vejce a sedí na nich. Pak zase v druhé půlce srpna odlétají do teplých krajů.

Čápi do Velkého Újezdu zalétávání pravidelně každý rok už třicet let. „Vždy když se tu objeví, říkáme, že se k nám vrátilo štěstí,“ svěřila se jedna z místních obyvatelek.