Olomoucké vánoční trhy jsou kvůli viru nejisté. Radnice věří, že budou

  12:34
Říct dnes, jaká bude situace za týden, natož v listopadu a prosinci, je téměř nemožné. I přesto vedení olomoucké radnice věří, že město nepřijde o jeden z hlavních vrcholů turistické sezony – vánoční trhy. Jejich pořádání zůstalo dosavadnímu spolku i přes původní plány na vypsání koncese.

Olomoucké vánoční trhy každoročně lákají davy lidí, na snímku zahájení těch loňských 22. listopadu 2019 spojené s rozsvícením vánočního stromu na Horním náměstí. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„My pevně věříme, že trhy budou,“ řekla pro MF DNES náměstkyně pro kulturu Markéta Záleská.

Nepředvídatelný epidemiologický, ale i ekonomický vývoj země však trhům příliš nenahrává.

„Pro organizátory je to velmi složitá situace. Jednotliví prodejci sice mají o Olomoucké vánoční trhy zájem, ale i oni jsou obezřetní. Nechtějí příliš riskovat,“ tvrdí Záleská.

Samotní organizátoři ze spolku Kulturní Olomouc upozorňují, že nejistota panuje v celé společnosti a při pořádání veškerých akcí. Není totiž patrné, jak se bude dál koronavirus chovat.

„Ne všechny kroky činěné orgány státní správy jsou i proto předvídatelné. Zatím je zájem o účast na trzích celkem velký, vše záleží na postupu vládních institucí,“ uvedl za pořadatele Pavel Vysloužil.

„Bedlivě sledujeme legislativu pro tuto oblast, začneme vše řešit v průběhu dalších týdnů. Na druhou stranu je třeba podotknout, že podle dosavadních výsledků odborného zkoumání průběhu choroby se lidé nakazí v 97 procentech případů ve vnitřních prostorách,“ dodal Vysloužil.

Se stánkaři nicméně mají smluvně řešenou i variantu, že by se nakonec vánoční trhy nekonaly.

Covid „prodloužil“ provozovateli smlouvu

Ačkoliv na jednu stranu pandemie nemoci covid-19 způsobila značnou míru nejistoty, v konečném důsledku byla i jedním z důvodů, proč pořádání vánočních trhů prozatím zůstalo Kulturní Olomouci. Pětiletá smlouva mezi spolkem a městem přitom vypršela v loňském roce.

Na přelomu února a března připravilo město nové koncesní řízení na provozovatele Olomouckých vánočních trhů na roky 2020 až 2024. Jenže na něj už nedošlo.

„Vzhledem k tehdejší situaci spojené s covidem se rada města rozhodla nové koncesní řízení nevyhlašovat, neboť nebylo jasné, za jakých podmínek, a zdali vůbec, se venkovní akce budou moci konat,“ uvedla náměstkyně.

Vedení města proto pro letošek nakonec šlo cestou přímého zadání. Pořádání trhů tak zatím zůstalo dosavadním organizátorům.

„Hlavním důvodem byla nepřehlednost a nejistota podmínek konání venkovních akcí. A současně jistota, že Kulturní Olomouc disponuje veškerým mobiliářem pro konání trhů a nebude muset části externě poptávat. Také zná olomoucké prostředí, má nejvíce zkušeností a za poslední roky vybudovala značku Olomouckých vánočních trhů,“ zdůvodňuje rozhodnutí rady Záleská.

Nové koncesní řízení by podle ní nicméně mělo město vypsat v dohledné době.

„Počítáme s vyhlášením nového koncesního řízení buď ještě v tomto roce, nebo hned na začátku roku 2021,“ uvedla náměstkyně.

Kluziště bude na tržnici

Pokud by se současná situace s vývojem nákazy příliš nezhoršila, je už teď jasné, že se trhy proti předchozím rokům částečně promění.

„Lišit se budou určitě v tom, že mobilní kluziště nebude na Dolním náměstí. Vše nasvědčuje tomu, že takzvaná zábavní zóna bude vybudována v areálu tržnice, spolu s ruským kolem a dalšími atrakcemi,“ popsala náměstkyně Záleská.

„Dolnímu náměstí, především z pohledu památkové péče, se sice uleví, ale do budoucna bychom rádi prostor tohoto náměstí více zatraktivnili. Nabízí se například umístění velkého betlému, prostor pro regionální řemesla nebo gastronomii,“ dodala.

Město chce také do budoucna podle Záleské razit ekologičtější přístup k trhům, tedy omezit plastové kelímky a ještě více jít cestou hrnečků, jak je běžné například ve Vídni.

Autor: