Soutěž na péči o opuštěné psy v Olomouci nevyhrál místní útulek, brání se

  15:38
Desítky let končí zatoulaní psi z Olomouce ve zdejším útulku v městské části Neředín, který provozuje Liga na ochranu zvířat. Teď je ve hře varianta, že se o ně bude nově starat útulek z Čech pod Kosířem. Ve výběrovém řízení totiž nabídl nižší cenu. Liga s tím nesouhlasí a obrátila se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Radnice byla se službami v Neředíně spokojená a ještě loni v květnu primátor Miroslav Žbánek přímo v zařízení pro opuštěná zvířata mluvil o tom, že chce město útulku pomáhat. Podle tehdejší oficiální zprávy města bylo cílem jeho návštěvy především hledání dalších možností podpory a rozvoje tamního areálu.

„Útulek je jedno z těch zařízení, která pomoc rozhodně potřebují. Jsou tady skvělí lidé, kteří se zvířatům věnují, a my se samozřejmě chceme bavit o tom, jak pomoci tomu, aby byl útulek funkční a provozuschopný,“ řekl tenkrát Žbánek (ANO).

Radnici s útulkem Ligy na ochranu zvířat (LOZ) desetiletí spojuje smlouva na dobu neurčitou. Psi, jež strážníci odchytí, podle ní putují právě na Neředín. V loňském rozpočtu města tak bylo na provoz útulku podle radnice vyčleněno 2,4 milionu korun.

Olomouc ale před časem na tuto službu vypsala výběrové řízení. Zájemci museli doložit, že jsou schopni nabídnout kvalitní servis, pak byla jediným hodnoticím kritériem cena. A kvůli tomu olomoucký útulek neuspěl.

Město se hájí, že nemohlo jednat jinak. Svou roli sehrál fakt, že za péči o psy platilo stále víc.

„Podle právníků tak už musí na zakázku proběhnout výběrové řízení. Město ho proto, aby dostálo zákonné povinnosti, připravilo. Důvodem nebyla nespokojenost se současným poskytovatelem služby, ale snaha uvést vše do souladu s právem,“ vysvětlil mluvčí radnice Michal Folta.

Rána pod pás, říká předseda Ligy na ochranu zvířat

Pro LOZ jde o citelný zásah. Areál v Neředíně patří jí, milionová zakázka od města ovšem tvoří velmi podstatnou část příjmu útulku.

„Samozřejmě že město mohlo smlouvu kdykoliv vypovědět a vypsat výběrové řízení. Ale ještě minulý rok jsme slyšeli přímo od pana primátora slova o zlepšování podmínek a podpoře. A za tři čtvrtě roku přijde rána pod pás,“ shrnul předseda olomoucké pobočky LOZ Ivan Puhač.

Olomouc teď za svůj postup čelí kritice od části veřejnosti, na internetu vznikla i petice za zachování smlouvy mezi radnicí a neředínským útulkem. Připojilo s k ní už víc než tisíc lidí.

Žbánek vše zdůvodňuje tím, že právníci města přehodnocují řadu smluv a dávají je do souladu se zákonem. Neředínský útulek přitom jeho podporu stále má.

„Jsem trochu zklamaný z hysterie, která se kolem toho spustila. Na názoru města a vztahu k útulku se nezměnilo nic. Jen přišel jiný poskytovatel téže služby a nabídl ji v zákonném výběrovém řízení. Kdybychom toto řízení neudělali, bude nás někdo jiný pranýřovat, že utrácíme příliš mnoho a více, než za kolik to dělají jinde,“ podotkl Žbánek.

Ligu na ochranu zvířat porazila společnost Ajsha. Útulek provozuje v Čechách pod Kosířem, jež leží zhruba 20 kilometrů od Olomouce. Lidé, kteří kvůli tomu městu spílají, mimo jiné řeší, zda i při nižších platbách bude zachovaná kvalita péče o psy či jestli budou muset lidé pro svá nalezená zvířata jet do Čech pod Kosířem.

Kvalitu máme garantovanou, ujišťuje magistrát

Primátor k tomu uvádí, že všechny tyto otázky město řešilo a také zadalo úředníkům, aby je prověřili. Novou smlouvu řeší odbor životního prostředí, do Čech pod Kosířem tak vyrazili jeho úředníci.

„Kvalita péče o zvířata i kvalita služby pro občany, to jest informovanost a dostupnost v situaci, že se najde vlastník, tak mu zvíře bude vráceno v Olomouci, to vše máme v případě, že bude uzavřena smlouva s vybraným uchazečem, garantované,“ řekl šéf odboru Petr Loyka.

I vedoucí útulku z Čech pod Kosířem Leopold Dostál ujišťuje, že tamní kapacita je dostatečná.

„Máme rozpracované projekty na vybudování dalších sekcí, prostoru je tady dost. Také máme nachystaný projekt na takzvané záchytné kotce v Olomouci, kde si člověk bude moci pejska, pokud se mu ztratí a opravdu jej bude chtít nalézt, vyzvednout. Městská policie bude mít do těchto kotců přístup, bude u nich i odborný personál,“ vypočetl Dostál.

Důvod, proč se mu podařilo ve výběrovém řízení uspět, vidí jednoznačně: „Byli jsme levnější a Olomouci to přinese miliony úspor.“

Rozhodující ovšem nyní bude názor antimonopolního úřadu, na který olomoucký útulek podal návrh proti výběru nejvhodnější nabídky.

„Úřad zpravidla v řízeních o veřejných zakázkách rozhoduje do šedesáti dnů,“ vzkázal Martin Švanda, mluvčí ÚOHS. Ten může, pokud najde chyby, zrušit mimo jiné i celé výběrové řízení.