Novým rektorem Univerzity Palackého bude děkan fakulty zdravotnických věd

  18:18
Olomouckou Univerzitu Palackého povede příští čtyři roky Martin Procházka. Nahradí ve funkci Jaroslava Millera, který na konci loňského roku avizoval na duben rezignaci kvůli dlouhodobým ostrým a doposud neustávajícím sporům o nový vysokoškolský vědecký superústav CATRIN.

Vítěz volby rektora Univerzity Palackého v Olomouci Martin Procházka. | foto: Univerzita Palackého

Lékař Procházka byl zvolen ve druhém kole volby, ve kterém získal 14 ze 24 hlasů, druhý z kandidátů fyzik Tomáš Opatrný z přírodovědecké fakulty dostal o šest méně a dva hlasovací lístky byly neplatné. Zisk funkce musí ještě potvrdit prezident, který rektory univerzit jmenuje. 

„Mohu slíbit, že budu rektorem nejen dvou fakult, na kterých působím, ale celé univerzity. Budu dodržovat to, co zaznělo v předvolebních debatách - princip otevřených dveří, volných diskusních fór, transparentnosti a komunikace na prvním místě,“ řekl Procházka mimo jiné v projevu po vyhlášení výsledků.

„Se svým týmem začínám od zítřka pracovat pro univerzitu a věřím, že ji společně s akademickým senátem za čtyři roky budu moci předávat tak, abych hrdě mohl říct, že jsem pro naši alma mater vykonal dobrý kus práce,“ dodal.

Jedním z hlavních a především veřejně nejznámějších problémů univerzity se v uplynulých mnoha měsících stala válka vědců kvůli vzniku Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií, pro který se vžila anglická zkratka CATRIN.

Ten má sloučit elitní vědecké týmy z přírodovědecké a lékařské fakulty. Superústav ale rozdělil akademiky na dva tábory a spory o něj přinesly mimo jiné dokonce i řadu trestních oznámení a žalob, jedné z nich nadále čelí za schválení vzniku ústavu i samotná univerzita.

Reprezentanti obou stran války vědců neuspěli

O rektorský post usilovali zástupci z obou stran sváru – politolog Jiří Lach, který coby prorektor pro rozvoj stál u zrodu myšlenky na vznik CATRIN, a fyzik Opatrný, jenž jako předseda akademického senátu přírodovědců od začátku hájí zájmy fakulty, jež s odtržením vědeckých center nesouhlasí. Dalšími byli vítězný Procházka a prorektor pro zahraničí Martin Kudláček

V prvním kole volby nakonec žádný z kandidátů nezískal potřebných alespoň třináct hlasů, do druhého postoupili dva nejúspěšnější, kterými byli Procházka s jedenácti hlasy a Opatrný se sedmi. Pro Lacha hlasovalo pět členů akademického senátu univerzity, Kudláček nezískal žádný hlas a jeden hlasovací lístek byl neplatný.

Procházka bude patnáctým rektorem olomoucké univerzity od jejího znovuobnovení v roce 1946. Je absolventem lékařské fakulty a profesorem v oboru gynekologie a porodnictví. Od roku 1994 pracoval na porodnicko-gynekologické klinice, nyní kromě fakulty zdravotnických věd vede rovněž ústav lékařské genetiky, jehož je přednostou.

V odborné práci se zaměřuje mimo jiné na závažné komplikace při těhotenství či problematiku geneticky podmíněných poruch krevního srážení, jako lékař se specializuje na vysoce riziková těhotenství, trombofilní stavy či neplodnost. Absolvoval studijní pobyty a stáže v Belgii, Švédsku či Nizozemí, je členem několika českých i mezinárodních odborných společností.

Autor: