iDNES.cz

Spory na olomoucké univerzitě pokračují, přírodovědci chtějí odvolat rektora

  11:52
Zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty usilují o odvolání rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera. Návrh na zahájení procesu schválil akademický senát fakulty. Odvolání však může fakticky prosadit pouze takzvaný velký senát univerzity. Na ten se přírodovědci obrátí až poté, co svůj záměr projednají s ostatními sedmi fakultami.

Rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Návrhem ze strany přírodovědecké fakulty (PřF) opět vygradovaly spory kolem vzniku nového vysokoškolského ústavu CATRIN, pod který přecházejí dvě vědecká centra fakulty.

Institut vznikl k 1. říjnu, fakticky však nefunguje, neboť vedení univerzity, center a fakulty dosud nenašla společnou řeč ohledně rozdělení majetku a převodu zaměstnanců.

S návrhem na odvolání rektora přišel matematik a senátor Michal Botur. Vadí mu, jakým způsobem Miller přistupoval k řešení etických kauz, jež více než dvouletou válku o ústav provázejí. Případy jsou spojené s týmem bývalého ředitele jednoho z vědeckých center, chemikem Radkem Zbořilem.

„Vystupování rektora v případě šetření etických pochybení bylo zaujaté a nerespektoval rozhodnutí akademické samosprávy přírodovědecké fakulty. Při prosazování ústavu CATRIN porušoval předpisy a vykonával činy neslučitelné s postavením rektora. Není schopen řádně spravovat univerzitu a její agendu,“ uvedl Botur.

Pod nový ústav se mají zařadit špičková vědecká centra

Miller je rektorem druhé funkční období, které mu skončí začátkem roku 2022. K návrhu PřF se nemohl vyjádřit, protože poté, co nedávno na rektorátu zkolaboval, je na zdravotní dovolené. Zastal se ho zastupující rektor Vít Zouhar.

Univerzita Palackého dosáhla během jeho rektorského působení mimořádných úspěchů. Mimo jiné potvrdila svoji pozici mezi nejlepšími českými vysokými školami s významným výzkumným potenciálem,“ reagoval Zouhar.

„Postoj senátu PřF pokládáme za součást sporů souvisejících se vznikem vědecké infrastruktury CATRIN nereflektující složitost celého procesu a účelově zjednodušující a jednostranně interpretující předchozí dění,“ dodal.

Do CATRIN přechází z PřF Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů s Centrem regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Dále pak také část Ústavu molekulární a translační medicíny, který patří pod lékařskou fakultu.

zpět na článek