Stará olomoucká tržnice láká podnikatele, město chystá novou smlouvu

  14:22
Podnikatel Richard Morávek vypověděl smlouvu na prostory olomoucké tržnice, které si pronajímal od města. Chce tím uvolnit radnici ruce k rozhodnutí, co s pozemkem. Krouží kolem něj totiž další dva zájemci.

Zanedbaný prostor tržnice v centru Olomouce stálé čeká na změnu. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Dlouhé roky míří i brzy ráno řada Olomoučanů na tržnici, aby si tam od místních stánkařů nakoupili čerstvou zeleninu. Obecně oblíbený prostor je však dlouhé roky nepříliš estetickou a hlavně nekoncepční částí centra.

Trhovci mají stánky rozložené na pozemku, který patří městu, v nájmu jej má však společnost Tržnice HOPA, spadající do portfolia vlivného olomouckého podnikatele Richarda Morávka spojeného především s nedalekým nákupním centrem Šantovka.

Společnost měla nájemní smlouvu s městem uzavřenou do konce roku 2022. Od začátku listopadu však běží roční výpovědní lhůta, protože společnost se rozhodla od tržnice ustoupit. Morávek to vysvětluje snahou zlepšit situaci na tržnici a uvolnit městu ruce při dalším rozhodování.

„Před dvanácti lety jsme koupili společnost provozující tržnici se záměrem do území investovat, zvýšit kvalitu poskytovaných služeb. Byli jsme ochotni z vlastních prostředků investovat mnoho desítek milionů korun, nežádali jsme o žádné veřejné prostředky. Jsme však v nájmu, nemůžeme investovat bez souhlasu majitele území, tedy města,“ zdůvodnil poslední kroky pro MF DNES Morávek.

„Za dvanáct let jsme investovali spoustu peněz do projektů a studií, opakovaně jsme oslovovali město s nabídkou jednání o podmínkách revitalizace a dobudování tržnice,“ sdělil podnikatel.

„Máme dojem, že jsme vyčerpali všechny možnosti dosáhnout zlepšení situace, nevidíme jinou cestu než prostřednictvím výpovědi smlouvy vrátit pomyslný míček na stranu města, aby zaujalo k budoucnosti tržnice jasné stanovisko,“ uvedl.

Tržnice láká tři zájemce

Sám Morávek sice na jednu stranu z tržnice ustupuje, zároveň ale dodává, že pokud by se nastavila nová vhodná pravidla, měl by dál zájem s prostorem pracovat.

„Jsme nadále připraveni se na rozvoji tržnice podílet a hledat formy spolupráce s městem,“ uvedl.

Eminentní zájem o pozemek má však také další podnikatel, Pavel Široký. Ten, jak v minulosti MF DNES informovala, od Morávka na jaře 2019 koupil za 40 milionů historickou budovu někdejších jatek. Má v plánu ji zrekonstruovat, jenže od počátku podmiňuje výraznější investice do objektu tím, že musí mít k dispozici právě i přilehlý pozemek, na němž se pořádají trhy.

„Víceméně to bude teď záležet na městě. Čekáme, jak se to území celé vymyslí. Já věřím, že se posuneme, a jsem optimista,“ sdělil MF DNES Široký.

„Budova je nyní vyčištěná. Dokud ale nebude hotová dohoda s městem, nemá cenu vynakládat další prostředky na projekty. Až se dohodneme, začne se dál plánovat a projektovat,“ dodal.

Posledním potenciálním zájemcem je podnikatel Jaromír Zavřel, který pracuje na vzniku specifického projektu contaYner XYZ. Z několika kontejnerů chce vytvořit netradiční nový prostor pro umělce i širokou veřejnost. Primárně žádá město o možnost rozjet contaYner na autobusovém nádraží u Šantovky, variantou je však pro něj i plocha tržnice.

„Součástí naší žádosti je i pozemek staré tržnice, kam bychom náš projekt contaYner XYZ mohli alternativně adaptovat. Koncepčně bychom rádi navázali na stávající tržnici a produktovou nabídku rozšířili,“ popsal Zavřel.

Město chystá koncesní řízení

Olomoucká radnice plánuje, že na pronájem pozemku vypíše koncesní řízení.

„Do konce výpovědní doby plánujeme vybrat pomocí standardního výběrového řízení nového pronajímatele, který správu trhů převezme, nebude-li je město chtít samo, nebo prostřednictvím své akciové společnosti provozovat,“ uvedl náměstek primátora Matouš Pelikán.

Zároveň město chce i do budoucí podoby tržiště mluvit. „My chceme, aby nájemce měl nějakou omezenou činnost a zároveň se tam musí umožnit zelinářské trhy. Taky je potřeba řešit podíl zeleně či průchodnost celého území,“ řekl.

Autor: