iDNES.cz

Osobnosti architektury hájí plán na „betonovou“ přístavbu olomouckého muzea

  4:56
Část odborníků a osobností ze světa architektury vystoupila proti ministrovi kultury a někdejšímu primátorovi Olomouce Antonínu Staňkovi z ČSSD. Ten chce, aby o podobě plánované budovy olomouckého Středoevropského fóra rozhodla soutěž, experti ale nyní peticí podpořili již hotové plány respektovaného architekta Jana Šépky.

Vizualizace podoby Středoevropského fóra jak ji pro olomoucké Muzeum umění navrhli architekti Jan Šépka a Václav Derner. | foto: Šépka architekti

Středoevropské fórum (SEFO) má coby obrovská přístavba Muzea umění v historickém jádru Olomouce vyplnit proluku v Denisově ulici. Muzeum roky usiluje o to, aby se stavělo podle Šépkových plánů, ministr ale argumentuje tím, že se SEFO zaplatí z veřejných peněz, a tudíž by podoba měla vzejít z architektonické soutěže.

Právě tu se mu někteří architekti a akademici snaží vymluvit. MF DNES má k dispozici petici, kterou od nich Staněk dostal před pár dny.

„Signatáři si dobře uvědomují, že pro budovy téhož významu, jako je SEFO, se mají vypisovat veřejné architektonické soutěže. Jsou však zároveň přesvědčeni o mimořádné hodnotě projektu Jana Šépky a obávají se, že vypsáním soutěže bude hodnota tohoto projektu navždy ztracena,“ píše se v petici.

Podepsali ji třeba renomovaný architekt Josef Pleskot, oceňovaný historik architektury Rostislav Švácha, známý popularizátor architektury Adam Gebrian, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřich Smetana, rektorka vysoké školy architektury ARCHIP Regina Loukotová či emeritní profesor Technické univerzity v Cáchách Mirko Baum.

Šépka pro proluku, v níž stávalo pět měšťanských domů, navrhl odvážnou stavbu složenou z pětice homolí s částí pláště z hrubého betonu. Kvůli výraznému vzhledu a umístění u barokního jezuitského konviktu a chrámu Panny Marie Sněžné SEFO dráždí a rozděluje nejen olomouckou veřejnost. Třeba památkáři však už plány posvětili.

Podobně je hájí i signatáři petice: „Projekt plní požadavky památkové péče na kontextualitu novostavby v městské památkové rezervaci, vyznačuje se nadčasovými kvalitami. Veřejná architektonická soutěž, akce náročná na čas i na vynaložené finanční prostředky, naproti tomu nemůže zaručit výsledek stejně hodnotný.“

Ministr: Mají se posoudit i jiné možnosti, Šépka může vyhrát

Vyzývají proto Staňka, aby na soutěži netrval a umožnil stavbu podle Šépkových plánů. To ovšem ministr dlouhodobě odmítá. MF DNES se pokusila získat jeho aktuální reakci na petici, na telefonáty ani SMS nereagoval. Již dříve prohlásil, že si za vyhlášením soutěže stojí.

Jaké má být SEFO uvnitř

„Hlavní důvod je, že SEFO bude plně financováno z národních zdrojů. A všechny příspěvkové organizace ministerstva kultury vyhlašují architektonické soutěže nebo soutěže o návrhy,“ uvedl Staněk začátkem prosince. Nevidí proto důvod, aby se u olomoucké stavby postupovalo jinak.

„Je to snaha dát prostor všem architektům, což znamená i panu Šépkovi. Nikde navíc není psáno, že nové návrhy musí být lepší. Podstatné je, aby veřejnost měla šanci posoudit i jiné možnosti,“ nastínil.

Argument, že stamiliony přijdou téměř jistě ze státní kasy, má váhu, oproti roku 2009, kdy Šépkovy plány vznikly, je to totiž zásadní rozdíl. Muzeum tehdy pod vedením Pavla Zatloukala počítalo, že SEFO zaplatí z evropské dotace. Zatloukal navíc o vyhlášení soutěže usiloval, s Českou komorou architektů se ale nedohodl na podmínkách. A tak muzeum vše zadalo přímo Šépkovi.

Staněk v závěru loňského roku také odmítl, že by soutěž vybudování SEFO zbrzdila. Zkušební provoz by měl podle něj začít v roce 2024. I proto už ministr muzeum zaúkoloval, aby architektonické klání nachystalo. A to do začátku dubna.

„Nyní připravujeme výběrové řízení na administrátora, zabýváme se složením soutěžní poroty a především přípravou zadávacích podmínek,“ potvrdil mluvčí Muzea umění Lukáš Horák.

Je otázka, zda vše neskončí u soudu, varuje Šépka

Velmi důležité bude, jak na vyhlášení soutěže zareaguje Šépka, který se dosud odvolává na smlouvu, kterou muzeum uzavřelo se studiem di5 architekti inženýři. S tím Šépka spolupracuje a je přesvědčen, že smlouva muzeum zavazuje k tomu, že se bude stavět podle jeho plánů.

„Smlouva je platná, naši právníci to řeší, bude to řešit i muzeum. Pokud by ji ministerstvo chtělo z nějakého důvodu zrušit, samozřejmě bychom žádali poměrně vysoké odškodnění. Je pak otázka, pokud by to nechtěli udělat, zda by celá věc neskončila u soudu. Se soutěží bych se rozloučil, to je úplný nesmysl,“ řekl nedávno Šépka.

Muzeum umění potvrzuje, že smlouvu s di5 skutečně v minulosti podepsalo, jenže už s ní nepočítá.

„Studio di5 mělo provést kompletní projektovou přípravu stavby podle původního návrhu pana architekta Šépky. Rozhodnutím pana ministra Staňka ale bude vypsána nová soutěž. Smlouva s di5 tudíž nebude naplněna,“ dodává Horák.

zpět na článek