iDNES.cz

Velká oprava historické olomoucké radnice přinesla řadu objevů a překvapení

  8:52
Během léta vyvrcholí největší oprava olomoucké radnice za poslední desetiletí, která vyšla na desítky milionů korun. Obnovu unikátní stovky let staré památky přitom provázela i rada zajímavých objevů.

Historik a ředitel Státního okresního archivu v Olomouci Bohdan Kaňák s jednou z nejstarších listin z tubusu nalezeného ve věžičce nad orlojem olomoucké radnice. Dokument pochází z roku 1704, vztahuje se k tehdejší opravě radničního krovu a zmiňuje se i o tenkrát aktuálním vítězství Evžena Savojského v bitvě u Höchstädtu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Objevy starých listin, dopis od pionýrů ze 60. let, vzácné pamětní mince, ale i nová fasáda a střecha o rozloze dvou tisíc metrů čtverečních či nová mnohatunová špice na věži. To vše je součástí nynější několikaleté opravy olomoucké radnice.

Desítky let se taková neuskutečnila a další desetiletí bude trvat, než se na této unikátní stavbě bude v takovém rozsahu zase pracovat. Obnova budovy, jejíž stavba začala ve 14. století, skončí letos v září.

Velká rekonstrukce olomoucké radnice

Rozsáhlá rekonstrukce radnice začala v roce 2017 a skončí letos v září. Pracovat se do té doby ještě bude na obnově kamenných gotických a renesančních erbů, jež zdobí oba vstupy do radnice.

„Od restaurátora dostanou původní polychromii, budou tedy barevné,“ řekl již dříve náměstek primátora Martin Major.

Špičku věže tvořili klempíři přímo na náměstí

Dělníci už za téměř šedesát milionů korun opravili fasádu celé radnice, po letech ji navíc znovu zdobí sluneční hodiny, jež odkazují na někdejší rakouskou monarchii.

Dalších více než třicet milionů stála kompletní oprava střechy, při níž bylo třeba vyměnit dva tisíce metrů čtverečních tašek a opravit římsy a krovy. Rekonstrukci už má za sebou také vstupní část radnice a informační centrum v podloubí.

Samotná věž přišla o špici a střechu loni na jaře, tesaři a klempíři poté přímo na náměstí vytvořili novou. Vrcholek jedné z olomouckých dominant totiž tvoří trámová konstrukce pobitá měděným plechem. Její první, čtrnáct metrů vysokou a zhruba devět a půl tuny těžkou část, sem jeřáb vynesl minulý rok v říjnu, na konci letošního června přibyl druhý, osm metrů vysoký a sedm a půl tuny těžký kus.

Součástí poslední části věže, pozlacené báně, bude i poselství pro další generace uložené ve speciálních tubusech.

„Po dokončení opravy by se měla radnice další desítky let obejít bez rekonstrukcí, tudíž ukrytý vzkaz si lidé přečtou a prohlédnou pravděpodobně až za velmi dlouhou dobu,“ upozornil Folta.

Věž skrývala několik poselství

Na podobné zapečetěné tubusy přitom dělníci při opravách narazili hned několikrát. První kovové pouzdro ukrývala makovice věžičky, jež se tyčí nad výklenkem s orlojem.

Uvnitř byly zhruba tři desítky česky, německy i latinsky psaných dokumentů a také pamětní mince připomínající korunovaci císaře Františka Josefa I. v roce 1848 v sále olomouckého arcibiskupství. Nejstarší listiny pocházely z roku 1704, vztahovaly se k tehdejším opravám krovů.

Podstatná část těchto památek se po opravě na vrchol věžičky v dubnu 2018 vrátila, tehdejší vedení Olomouce k nim přidalo i své poselství pro další generace.

Z historie radnice

Privilegium vybudovat radnici a kupecký dům udělil Olomouci Přemysl Otakar II. už v roce 1261. Měšťané ale i přesto používali provizorní radnici na Předhradí.

Teprve když roku 1378 udělil městu obdobné privilegium markrabě moravský Jošt, byl položen základní kámen radnice na Horním náměstí.

Dostavěna byla v letech 1410–1411, v roce 1417 převážně dřevěnou budovu zničil požár, o tři roky později začala stavba kamenné.

Šlo mimo jiné o statistické údaje o městě, přehled událostí od 60. let minulého století až do současnosti, fotografie a medaile vydané při příležitosti zápisu sloupu Nejsvětější Trojice na seznam UNESCO či svěcení Jana Sarkandera a návštěvy papeže Jana Pavla II. v Olomouci.

Sedm kovových pouzder různých velikostí posléze dělníci vyzvedli i z pozlacené báně hlavní věže.

Obsahovaly řadu unikátních dokumentů a fotografií. Podstatná část pocházela z roku 1962, kdy končila předcházející velká oprava věže.

Mezi fotografiemi tehdejších úředníků, klempířů, stavebních dělníků či pozlacovačů, a také snímků ze stavby či dobových plakátů a propagačních materiálů byl také působivý a současně lehce úsměvný dopis skupiny pionýrů.

V roce 1962 svým imaginárním pionýrským následovníkům z roku 2000 mimo jiné vzkázali:

„My žijeme teprve na začátku socialismu a již jsme zažili vypuštění člověka do vesmíru. Vám, kteří žijete v komunismu, bude již samozřejmostí vypuštění člověka na Měsíc. Vyplní se vám všechny naše sny, které se nám zdají neuskutečnitelnými.“

Jeřáb vrátil do sedmdesátimetrové výšky špici radniční věže (14. 7. 2020):

14. července 2020

zpět na článek