Na záběry požáru se díval s úsměvem, zaznělo u soudu kvůli shořelému skladu

  17:00
Krajský soud v Olomouci se opět zabýval případem podpáleného místního velkoskladu s textilem. Ten zničily plameny v červnu 2016 a obžaloba viní dvojici mužů – Radima Krále a Mohamada Chaita, že požár přinejmenším připravovali.

Jak již MF DNES dříve popsala, v případě Chaita se příběh točí okolo jeho sporů se strýcem a bratrancem, jejichž firma Etcimex měla ve skladu několik tun zboží z druhé ruky, jehož prodejem se zabývá.

Chaito z firmy odešel a založil vlastní konkurenční společnost Baumatex. Podle žalobkyně Chaito instruoval Krále a za podpálení haly mu nabídl sto tisíc korun.

Soud již vyslechl několik svědků, mimo jiné i několik bývalých zaměstnanců Etcimexu. Z jejich výpovědí je patrné, že již krátce po požáru se mezi zaměstnanci velmi rychle šířilo podezření, že oheň nevznikl náhodou, ale někdo jej založil a že v tom “má prsty Radim”, jak řekla jedna z bývalých pracovnic u soudu.

Sám Král odmítl vypovídat. „Vypovídat nebudu, ale je pravda, že mi to nabízel,“ utrousil na začátku procesu.

I výpovědi, které zazněly v pondělí, naznačují, že Král o svém podílu na přípravě hovořil poměrně otevřeně a to ještě před samotným požárem. Soud předvolal dva Královy bratry, oba ovšem využili svého práva nevypovídat, aby neublížili příbuznému.

Požár, který zničil velkosklad

Soudce Aleš Vašků nicméně přečetl protokol z výslechu Bronislava Krále. Ten policii řekl, že několik dní před vyhořením skladu se u něj opilý Radim Král zastavil a řekl mu, že Chaito mu nabízí sto tisíc za to, že podpálí halu.

„Měl od něj dva mobily, jeden na telefonování a v druhém měl fotky skladu a instrukce,“ uvedl Bronislava Král u policejního výslechu.

Z výpovědí další ženy, která pracovala pro Chaitovu společnost Baumatex, přišel Král několik dní po požáru do Baumatexu, s Chaitem sedl do auta a na chvíli odjeli. Krále pak našla plačícího u firmy.

„Říkal, že ho Chaito vyhodil někde v lese, kde mu vyhrožoval mačetou, že ho zabije, pokud ho s tím spojí,“ zaznělo z policejního záznamu u soudu. Žena také uvedla, že záběry z požáru Chaito v práci sledoval se škodolibým úsměvem.

Líčení bude pokračovat za měsíc výslechy psychiatra a psychologa, kteří vytvářeli odborný posudek na Radima Krále.

Autor: