Dobrovolnice už roky plete pro porodnici i seniory, shání dárce vlny

  11:52
Řádově stovky párů ponožek pro olomoucké novorozence a seniory již upletla zdarma a ve svém volném čase Viera Fialová z Olomouce. Dobrovolnictví se začala věnovat po odchodu do penze, po čase kolem sebe dokonce dala dohromady skupinu žen, s nimiž plete a šije i další výrobky. Teď na další ponožky shání vlnu od dárců.

Za posledních osm let sehnala dobrovolnice Viera Fialová od cizích lidí zhruba osmdesát kilogramů pletací příze. Využívá ji na pletení ponožek a dalšího oblečení pro seniory a miminka. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Už od dětství jsem zvyklá někomu pomáhat či něco pro jiného člověka zařizovat. Ještě když jsem chodila do práce, pomáhala jsem i lidem bez domova shánět či zařizovat doklady anebo jsem je objednávala k doktorovi. Dělala jsem to pro radost duše,“ popisuje Fialová.

Do pletení pro porodnici v olomoucké Fakultní nemocnici a pro Domov seniorů ve Chválkovicích se pustila v roce 2011.

„Začala jsem pro ně vyrábět, ale protože bylo nad moje možnosti zaplatit všechen materiál, dala jsem inzerát do novin, že pro miminka a seniory sháním vlnu,“ vzpomíná dobrovolnice.

Odezva ji tehdy velmi příjemně překvapila. „Snad polovina Olomouce se na ně složila,“ říká spokojeně.

Od té doby žádá veřejnost o darování vlny opakovaně, letošní rok není výjimkou.

„Lidé si třeba teď na začátku nového roku dělají doma pořádek a zjistí, že tam mají už dlouho schované a zapomenuté jedno či dvě klubíčka. A my je ještě využijeme,“ říká Fialová.

Upletla zhruba tři sta párů ponožek, tašky či čepičky

Za posledních osm let se jí podařilo od dárců sehnat zhruba osmdesát kilogramů pletací příze. Letos ji lidé mohou v Olomouci nosit do květinářství Eva, jež sídlí v Hynaisově ulici ve Slovanském domě vedle prodejny Billa.

Sama Fialová tak už podle svých slov upletla zhruba tři sta párů ponožek, jako dobrovolnice ovšem ve svých čtyřiašedesáti letech nevyrábí jen tento typ oblečení. Na kontě má také plátěné tašky či nejrůznější čepičky a kabátky pro olomoucký kojenecký ústav.

Navíc je už tak jako na začátku nevyrábí sama, postupně dala dohromady skupinu žen, které si navzájem pomáhají.

„Dala jsem si inzerát na Facebook, ozvala se mi desítka žen z celé republiky. Každý rok se několikrát scházíme v Olomouci a rozdáme si úkoly. Naposledy jsme si řekly, že na Mezinárodní den žen přineseme do ústavu na Svatém Kopečku několik desítek párů ponožek. Tak snad to stihneme,“ doufá Fialová.