iDNES.cz

Fakulta chce vychovat moderní učitele, budou umět třeba i znakovou řeč

  15:56
Praxe od prvního ročníku, možnost studovat v zahraničí i výuka v cizích jazycích. To je jen zlomek novinek, které slibuje budoucím uchazečům o studium olomoucká Pedagogická fakulta. Své studenty chce připravovat podle nové koncepce, kterou nazvala Učitel21.
Učitelka, ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Studenti si budou moc vybrat z téměř 200 možností, jak absolvovat část svého studia na zahraniční škole nebo univerzitě ve více než třiceti zemích na celém světě.

Bohatá bude i nabídka předmětů vyučovaných v cizích jazycích.

Do seznamu novinek patří také možnost naučit se základy znakového jazyka neslyšících či Braillovo písmo pro nevidomé, které usnadní během inkluzivního vzdělávání komunikaci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

„Na základě širokých konzultací napříč katedrami a ústavy na fakultě jsme sestavili soubor klíčových kompetencí, kterými by měl kvalitní učitel ve 21. století disponovat, a oblastí, ve kterých by se měl pedagog bez ohledu na svou aprobaci rozvíjet tak, aby obstál v současném světě,“ uvedla děkanka fakulty Libuše Ludíková.

Cestu k novému stylu výuky fakultě otevřela takzvaná institucionální akreditace, kterou letos získala Univerzita Palackého.

Díky ní si škola může sama nejen koncipovat, ale také schvalovat a upravovat studijní plány.

Pedagogická profese patří podle Libuše Ludíkové k těm nejnáročnějším. Dobré znalosti aprobačních oborů už absolventům zdaleka nestačí.

„Absolvent, kterého připravuje pedagogická fakulta podle nové koncepce Učitel21, má přehled o svém oboru i přehled všeobecný. Je motivován k dalšímu profesnímu i osobnostnímu rozvoji, je mediálně a digitálně gramotný, je kreativní, lidský, otevřený a komunikativní,“ popsala vizi děkanka.

Fakulta chce do výuky zapojit víc z praktického života. I proto se příští týden otevře dětem a učitelům od mateřských přes základní nebo speciální školy až po gymnázia, jimž nabízí možnost absolvovat ukázkové hodiny.

„Právě gymnazisty vnímáme jako potenciální uchazeče o studium učitelství, a proto jim chceme dát možnost se do výuky aktivně zapojit,“ vysvětlila Ludíková. Akce nazvané Otevřená fakulta se zúčastní přes dvě stovky žáků.

zpět na článek