iDNES.cz

Olomoucké ovzduší přezkoumají experti, město to využije i k boji o obchvat

  18:06
Jaké zdroje znečištění kazí ovzduší v Olomouci by se měla dozvědět radnice i tamní obyvatelé díky výzkumnému projektu, do kterého se město nově zapojilo. V rámci něj bude vzduch sledovat i citlivá měřicí technika odborníků Českého hydrometeorologického ústavu .

V areálu školy u rušného olomouckého průtahu ve Velkomoravské ulici nyní sleduje ovzduší kromě stálé měřicí stanice (vlevo) také mobilní stanoviště, které je součástí výzkumného projektu Českého hydrometeorologického ústavu. | foto: Blanka Martinovská, MMOl

Olomouc se do výzkumného projektu, jehož cílem je určit, jakou měrou se na celkovém znečištění ovzduší podílejí různé zdroje emisí, zapojila společně s Hradcem Králové a Brnem. Ovzduší ve městě budou sledovat přístroje umístěné u stálé měřicí stanice v areálu střední školy u rušného průtahu ve Velkomoravské ulici. Tuto lokality vytipovala jako nejlepší předchozí studie.

Experti díky nim mimo jiné určí z jakého zdroje znečištění pochází, tedy zda je původcem vytápění domácností, průmysl či doprava, a také zda vzniklo ve městě, nebo bylo přineseno větrem odjinud.

„Částice zachycené na filtrech budou naši odborníci zkoumat i s pomocí elektronového mikroskopu. Dají se tak získat data o typu a původu takových částic. Výsledky pak pomohou k vytvoření komplexního modelu původu znečištění ovzduší,“ popsala Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

„Pokud chceme lidem zajistit kvalitnější ovzduší, musíme nejdřív co nejpodrobněji vědět, co přesně se podílí na jeho znečišťování. S takovými daty pak můžeme dál pracovat,“ podotkl primátor Miroslav Žbánek.

„Výsledky měření a odborných analýz můžeme v budoucnu použít jako argument při jednání se státem například o vyloučení kamionové dopravy z Velkomoravské ulice nebo při snaze urychlit výstavbu východní tangenty,“ připomněl doposud chybějící část obchvatu města.

Měření se uskuteční po tří měsíce léta i zimy

Olomouc získala místo ve vědeckém projektu i díky tomu, že se zde kvalita ovzduší sleduje už více než čtvrt století, což odborníkům mimo jiné umožňuje porovnat údaje za delší časové období. Pro nynější vědecký projekt budou specializované přístroje sbírat data během dvou tříměsíčních období, aby se měření uskutečnilo jak během letní sezony, tak i té zimní.

„Souhrnné výsledky budou známy někdy ve druhé polovině roku 2021,“ nastínila Krejčí.

Město už dříve zpřístupnilo obyvatelům na speciálním webu interaktivní mapy stavu ovzduší, na kterých dlouhodobě spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou v Ostravě.

Z modelů je například možné vyčíst, jaký podíl na znečištění ovzduší polétavým prachem či oxidy dusíku a síry měly v uplynulých letech průmyslové zdroje, lokální topeniště či automobilová doprava. Současně jsou zde dostupné aktuální hodnoty.

Autor:
zpět na článek