iDNES.cz

Do centra Olomouce zamíří archeologové, velký průzkum slibuje řadu objevů

  16:17
Pozůstatky obrovského hřbitova u chrámu svatého Mořice či památky na dávné osídlení a také opevnění Olomouce. Takové nálezy očekávají archeologové, kteří již brzy v historickém jádru města prozkoumají podzemí frekventované ulice 8. května. Tu příští rok čeká kompletní rekonstrukce za 100 milionů korun.

Frekventovaná ulice 8. května v centru Olomouce. Již roky potřebuje především kvůli stavu kolejí a kanalizace kompletní rekonstrukci. (srpen 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Archeologický průzkum nařizuje zákon. Badatelé tak budou pracovat i v okolí mořického chrámu, který v minulosti obklopoval ohromný hřbitov s řádově tisíci či dokonce desetitisíci hroby. Zrušený byl v 18. století.

„Narazíme tady ovšem spíše jen na rozptýlené ostatky než na celistvé hroby. Tento hřbitov byl po svém zrušení při josefínských reformách částečně exhumován,“ odhaduje Richard Zatloukal, vedoucí oddělení archeologických výzkumů na olomouckém pracovišti Národního památkového ústavu.

Olomoucká ulice 8. května

Právě to má záchranný archeologický průzkum na starost, začne zřejmě hned zkraje roku, jakmile to počasí na jaře dovolí.

Dnešní ulice 8. května patří na území Olomouce k nejdéle obydleným místům, z pohledu archeologů a také dějin města jde o velice významnou lokalitu.

Její součástí je i okolí Národního domu, kde by archeologové podle Zatloukala mohli narazit na stopy osídlení z 12. století či dokonce ještě starší. Dál ve směru k náměstí Národního hrdinů by mohli objevit i pozůstatky dávného opevnění města a také zbytky zázemí jedné z městských bran, jež stávala v místech dnešní křižovatky.

Autor:
zpět na článek