Tropická krása na Hané. Olomoucké Motýlárium nabízí ochutnávku exotiky

  12:52
Obdivovat krásu a barvy přírody v jedné z nejhezčích podob je možné v nové atrakci olomouckého Florcentera, které otevřelo Motýlárium. K vidění jsou zde nyní v rámci zkušebního provozu prozatím motýli z Filipín, Thajska a Střední Ameriky.

V novém Motýláriu olomouckého Florcentera si mohou nyní návštěvníci prohlédnout více než stovku pestrobarevných motýlů zhruba patnácti tropických druhů, další zhruba dvě stovky se budou líhnout z kukel. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zaměření na tropické motýly pramení mimo jiné ze snahy o stoprocentní ochranu tuzemských druhů. Pokud by totiž některý z chovaných exemplářů unikl, nejpozději při poklesu teplot pod deset stupňů uhyne.

Motýli, mezi které mají v budoucnu přibýt další druhy z jihovýchodní Asie, Afriky či Latinské Ameriky, pocházejí z chovných farem dozorovaných místními úřady.

„Zisky z prodeje kukel jsou navíc často používány ke zlepšení finanční situace lidí z okolních vesnic, kteří se účastní prací spojených s chovem, nebo slouží ke spolufinancování národních parků, které jsou zřizovateli těchto farem,“ podotkl pracovník Florcentra Jiří Urda.

Fotogalerie

Motýlárium je nyní ve zkušební provozu, který bude na nejchladnější měsíce z důvodu vysokých nákladů na vytápění přerušen do jara příštího roku.

„Motýlům se pak budeme snažit nabídnout dostatečně velký komfort k tomu, aby se mohli a chtěli v našich prostorách množit, což by obohatilo výstavu i o stadium housenky, které je v mnoha případech neméně zajímavé jako dospělec. Momentálně sháníme semena živných rostlin pro housenky, abychom jim v létě měli co nabídnout,“ shrnul Urda.

Autor: