Magistrát je dál ochromen hackery, ruční kontrolou projdou stovky počítačů

  18:14
Olomoucký magistrát zůstává paralyzován i druhý den po masivním útoku hackerů, který vyřadil jeho datovou síť. Pro veřejnost nadále nefungují téměř žádné služby a rovněž třeba telefonní pevné linky. Protože náprava může trvat až dva týdny, město zvažuje k urychlení najmout další externí IT odborníky.
Serverovna společnosti MAFRA.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Útok úředníkům vyřadil počítače, nefungují tak e-maily či tiskárny. Kromě toho se třeba vedení radnice nedostane k podkladům pro svá jednání. Podle města byly vyřazeny celkem stovky elektronických zařízení.

„Je potřeba fyzicky zkontrolovat všechny počítače jeden po druhém, uvažujeme proto o zapojení externích odborníků,“ řekla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Zatím se nápravě škod věnují specialisté z IT oddělení magistrátu a tří specializovaných externích firem, na koordinaci postupu se podílí speciální pracovní skupina. Mimo provoz přesto prozatím zůstává přibližně devadesát procent agendy.

Jedinou drobnou výjimkou je evidence obyvatel či řidičských průkazů a motorových vozidel. Ty fungují ve velmi omezeném režimu, v němž zpracovávají žádosti podané ještě před útokem. Magistrát proto doporučuje těm, kteří potřebují něco vyřídit například právě v souvislosti se svými vozy, aby se obrátili na úřady v jiných městech.

Webové stránky Olomouce útok jako jedny z mála nepoznamenal, protože jsou umístěny na nezasaženém serveru. Obyvatelé tak mohou alespoň najít základní informace ze života města. Například pod záložkou Úřad online v nabídce rezervace termínu na přepážky ovšem visí sdělení, že „agendy úřadu jsou do odvolání mimo provoz“.

Lidé nicméně stránky mohou také využít k vyhledání mobilních telefonů na odbory, kde potřebují něco neodkladného vyřídit. Magistrát totiž upozornil, že následkem útoku zůstaly ve většině jeho budov mimo provoz také pevné telefonní linky, volajícímu se přitom ozývá vyzváněcí tón.

Vedení města dnes také podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, magistrát kromě toho informoval o napadení a vývoji situace i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podle odborníka, kterého oslovila MF DNES, bude ale viníky patrně těžké vypátrat, zvláště pokud útočili ze zahraničí.

Autoři: ,