Olomouc pošle do šestimilionového čínského Kunmingu 200 respirátorů

  16:46
Dvě stovky respirátorů pošle Olomouc do šedesátkrát většího čínského partnerského města Kunming. Nákup ochranných pomůcek proti koronaviru schválila rada města v pondělí.

Jeden z hotelů v čínském Wu-chanu byl přeměněn na ubytovnu pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. (3. února 2020) | foto: AP

„Jednoznačné rozhodnutí padlo jako reakce na žádost našeho partnerského města v Číně. Z Kunmingu se na nás obrátili s prosbou o poskytnutí věcného daru. Do Číny proto pošleme respirátory, které mají pomoci v boji proti nebezpečné nákaze,“ říká náměstek primátora Karel Konečný, který má v kompetenci zahraniční vztahy.

Fotogalerie

Město tak poskytne šestimilionovému Kunmingu symbolickou pomoc v hodnotě dvaceti tisíc korun, neboť podle zákona o obcích jde o maximální částku, kterou může schválit samotná rada města.

„Pokud bychom se rozhodovali pro jinou, nákladnější formu pomoci, museli bychom čekat na jednání zastupitelstva,“ vysvětlil náměstek primátora Matouš Pelikán.

Koronavirem se mohou nakazit dvě třetiny lidstva, tvrdí přední epidemiolog

Respirátory dostanou zástupci čínské ambasády v Praze, která shromažďuje materiální pomoc partnerských měst, institucí i dalších organizátorů veřejných sbírek. Do Číny budou následně odeslány hromadně.

Kunming je městská prefektura a hlavní město čínské provincie Jün-nan v jihozápadní Číně.

Autor: