iDNES.cz

„Samovýtěr“ funguje, olomoucké rychlotesty na covid mají i certifikát

  16:58
Nedávno představené rychlotesty na covid-19 vyvinuté olomouckými vědci společně s komerční firmou získaly certifikát pro profesionální použití v diagnostice. Výzkumníci také dokončili studii, podle které jsou testy se samoodběrem vzorků z nosohltanu stejně spolehlivé jako ty, které nabírá personál v odběrových centrech.

Olomoučtí vědci z Ústavu Imunologie LF UP vyvinuli nový screeningový rychlotest na covid-19. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Testy nyní získaly certifikát pro profesionální použití v diagnostice nesoucí označení CE IVD, který vydává Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Podle Milana Rašky, přednosty ústavu imunologie olomoucké lékařské fakulty, jehož vědci měli na vývoji nových testů hlavních podíl, mohou testy pomoci mimo jiné monitorovat vliv rozvolňování restrikcí zavedených k zamezení šíření nákazy koronavirem.

Jak vypadá použití olomouckých rychlotestů

„I přes naděje vložené do nových vakcín bude nutné monitorovat šíření infekce, detekovat epicentra a identifikovat rychle jedince, kteří jsou v infekční fázi nemoci a mohou virus šířit. Jen tak se nám podaří rychle se vrátit do normálu,“ uvedl Raška.

Rychlotesty neodhalí lidi, kteří covid-19 prodělali v minulosti, jsou vhodné pro akutní fázi nemoci, kdy je díky nim možné například identifikovat ty, kteří mají bezpříznakovou formu nemoci.

Odběr vzorku si každý může provést sám, stačí výtěr z nosu odběrovou štětičkou, která je pak uzavřena do mikrozkumavky s chemikáliemi. Infekčnost viru je následně zlikvidována zahřátím.

Samoodběr vzorků podle studie nemá negativní vliv

Právě samoodběr vzorku vyvolával otázku, zda tato metoda nebude mít vliv na kvalitu a tudíž spolehlivost testu. Výzkumníci to ověřovali nyní dokončenou studií, v rámci které porovnávali odběry z nosohltanu v odběrových centrech se samovýtěry z nosu.

„Výsledky naznačují velkou shodu a srovnatelnou citlivost obou přístupů prokazování infekce SARS-CoV-2,“ uvedla mluvčí lékařské fakulty Veronika Glogarová.

8. září 2020

Výhodami olomouckých rychlotestů mají být kromě jednoduchosti také rychlost a relativně nízká cena. Materiál použitý při jednom testu vyjde podle velikosti objednávky na 100 až 500 korun, takže by se cena testu měla pohybovat v řádu stokorun. Výsledek je znám zhruba do hodiny a k vyhodnocování je používán poměrně běžný laboratorní přístroj.

„Test je tak snadno proveditelný jak pro běžný laboratorní personál, tak rovněž i zaškolené studenty se zkušenostmi s tímto přístrojem,“ podotkla při zářijovém představení testů Regina Fillerová, která se na vývoji testů podílela.

„Vzhledem k jednoduchosti si dokážu představit, že si větší instituce vyškolí jednoho člověka, který jí bude testy provádět. Může jít třeba o sportovní týmy,“ dodala. Stejně tak by mohlo docházet k pravidelnému rychlotestování učitelů či lékařů.

„Další využití se nabízí kupříkladu i pro svatbu, kdy nechcete riskovat, že se tam nakazí několik desítek lidí, takže je na začátku necháte otestovat. Nebo pro návštěvu příbuzného v domově pro seniory, kdy vám opravdu záleží na vyloučení možnosti, že ho nevědomky nakazíte,“ doplnila vedoucí univerzitního řešitelského týmu Eva Kriegová.

Autor:
zpět na článek