Ke kriminalistice patří i lhaní, řekl expolicista obžalovaný v kauze Vidkun

  11:08,  aktualizováno  13:17
Kauza Králík, prodej olomouckého domu, za který byla souzena někdejší náměstkyně primátora, či dotační podvod při výstavbě jízdárny. Ve výčet nejdůležitějších kauz posledních let v Olomouckém kraji se změnilo další soudní jednání v kauze Vidkun rozkrývající vztahy mezi vysoce postavenými policisty, politiky a podnikateli v regionu.

Bývalý náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec, který je jedním ze čtyř obžalovaných v kauze Vidkun. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Soud, který se v pondělí začal případem znovu zabývat po osmiměsíční pauze, pokračoval opětovným několikahodinovým výslechem bývalého krajského policejního náměstka Karla Kadlece. Soudce Martin Lýsek od rána postupně procházel případy tvořící kauzu Vidkun. Dohromady je jich devět, na všechny se ale ani nedostalo, další tak přišly na řadu až dnes.

Kadlec podle vyšetřovatelů a obžaloby dlouhodobě a pravidelně vynášel informace ze spisů významnému olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému a včera kvůli tomu čelil řadě otázek. Z jeho strany nicméně opakovaně zaznívaly odpovědi v tom duchu, že už uplynula dlouhá doba, a tudíž si příslušné dění přesně nepamatuje.

„Po šesti letech už si nevybavuji přesnou interpretaci,“ reagoval třeba na otázku soudce ke kauze Králík. Ta dostala označení podle vlivného zákulisního hráče z ČSSD Jaroslava Králíka a spojuje vyšetřování stavby kanalizace v Kostelci na Hané a fiktivního poradenství pro Vodohospodářská zařízení Šumperk.

S Kyselým se Kadlec podle svých slov kamarádil, scházel se s ním ovšem také jako s člověkem, jenž se vyzná v lokálních vztazích i v byznysu.

Týkalo se to například prodeje městských domů v Olomouci. Kvůli jednomu z nich, budově bývalého polygrafického učiliště na třídě Svobody a podezření na její předražený prodej, se policie zajímala o někdejší náměstkyni primátora Hanu Kaštilovou Tesařovou.

„Pan Kyselý mne nikdy nežádal, abych se na něco podíval. Dával mi informace, které zjistil. Chtěl jsem to po něm, a to i kvůli jiným domům, než byl ten z případů Kaštilová Tesařová,“ uvedl včera Kadlec.

Kadlec: Část obsahů schůzek nebyla pravda

Bývalý policejní náměstek také vylíčil, jak podle něj vypadá práce s informátory. Kyselému mimo jiné na jedné z mnoha schůzek v březnu 2015 řekl, že případ Kaštilové Tesařové, která byla nakonec souzena a zproštěna obžaloby, vidí na finanční trest a podmínku.

Kauza Vidkun

V kauze jde o úniky informací z policejních vyšetřování k politikům a vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému. Podle obžaloby za nimi stál tehdejší náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec a jeho podřízený, šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

Mezi dotčenými případy byl například nákup akcií olomouckého akvaparku městem, možné zneužití dotací pro mládežnický hokej či dotační podvod při stavbě jezdeckého areálu v olomoucké čtvrti Lazce. Právě kvůli areálu čelí obžalobě exhejtman Jiří Rozbořil, kterého měly odposlechy nahrát při tom, jak Kadlecovi nabízí úplatek za to, že v případu zabrání trestnímu stíhání.

Detektivové od konce července 2014 do září 2015 monitorovali diskuse hlavních aktérů při jejich četných schůzkách v restauracích a kavárnách, další odposlechy získali z kuřárny olomouckého pracoviště Generální inspekce bezpečnostních sborů a Kadlecovy kanceláře. Všichni obžalovaní jakékoli porušení zákona popírají.

„Nemusí to ale znamenat, že si to myslím. Schůzky byly v restauraci, někdo se chce bavit o kauze, potřebuje nabudit, něco řeknete… Na tom nevidím nic špatného,“ podotkl Kadlec s tím, že takový způsob práce podle něj kriminalisté označují jako operativní kombinaci z prostředí nebo operativní legendu.

Kyselého tím podle svých slov „udržoval v případu“ a soudu vysvětloval, že některá jeho tvrzení tudíž nebyla pravdivá.

Vymyslel si prý třeba to, že viděl videozáznam, na němž vysoce postavený olomoucký politik z ODS a po jeden čas i primátor Martin Major vytahuje z kabátu obálku a vkládá si v terminálu na účet peníze, a také nebyla pravda, že by měl Major na účtu přes 3,5 milionu korun neodpovídajících jeho příjmům.

„Částku jsem tehdy vystřelil. Je to běžná úroveň vkladu, co může mít někdo naspořené, ani vysoká, ani nízká,“ řekl soudu s tím, že cílem účelově vymyšlených informací bylo zjistit, kde mohou být peníze z převodů akcií olomouckého akvaparku na město.

U výslechu opakovaně zaznívalo jméno dalšího z obžalovaných, bývalého hejtmana za ČSSD Jiřího Rozbořila. Na schůzce v restauraci s ním Kadlec probíral případ zneužití dotací v souvislosti s výstavbou olomouckého jezdeckého areálu. Rozbořil, který jízdárnu od počátku podporoval, podle obžaloby policistovi slíbil úplatek za zastavení vyšetřování.

Klíčovým důkazem jsou odposlechy

Exhejtman na Kadlecův výslech opakovaně reagoval, mimo jiné třeba u kauzy akvaparku.

„Na přelomu období, kdy se dodělával a spouštěl, jsem v něm byl předsedou dozorčí rady. Jednou jsem byl na výslechu, o nic nešlo. S akvaparkem nemám lautr nic společného,“ bránil se Rozbořil.

Prostor na vyjádření využil několikrát i obžalovaný někdejší šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Upozornil například, že v přepisech odposlechů vidí chyby, protože záznamy jsou mnohem delší. Pro obžalobu jsou přitom odposlechy klíčovými důkazy, dohromady jde o 130 CD s hodinami záznamů.

Jediný, kdo opět u soudu nemluvil, byl Ivan Kyselý, který se z jednání znovu omluvil, nyní kvůli zotavování se z prodělané nákazy koronavirem.

Soud dnes kauzu opět odročil, další jednání jsou naplánována na 26. a 27. května. Řešit se bude doplnění dokazování a případně dojde také na závěrečné řeči.

„Další termín je pak plánován na 28. nebo 29. června. Bude v zájmu soudu, pokud vše půjde bez komplikací, vyhlásit rozsudek,“ uvedl pro ČTK soudce Martin Lýsek.