iDNES.cz

Exotické kachničky mandarínské už se v Olomouci zabydlely a přibývá jich

  11:52
Hnízdily, či nehnízdily? Tuto otázku si pokládají ornitologové v Olomouci, kde se stabilně usídlily exotické kachničky mandarínské. První se tu objevila zhruba před deseti lety patrně poté, co uprchla z domácího chovu. V posledních letech ale byly k vidění pohromadě už i větší skupinky, tuto zimu měly největší i přes deset jedinců.

Skupina kachniček mandarínských na Mlýnském potoku v Olomouci, pro tento druh typicky pestře zbarvení jsou samci. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zda je přibývání kachniček v průběhu let způsobeno dalšími úniky či úmyslným vypuštěním chovateli, nebo jde o mláďata vyvedená v krajském městě, není zatím jasné.

„Zatím se nepodařilo zdokumentovat, že by tu kachničky měly mladé, jak se to v Česku stalo například v Brně, kde už populace dosahuje zhruba padesáti kusů,“ popsal místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek s tím, že pro místní životní prostředí nejde o žádný problém.

„Je to nepůvodní druh, ale nedá se očekávat nějaká expanze či přemnožení. Jednak proto, že se kvůli jinému počtu chromozomů nemohou křížit s jinými kachnami, a navíc hnízdí v dutinách stromů, kterých ve městech zrovna moc není,“ vysvětlil.

Kromě zářivých barev peří je kachnička mandarínská zajímavá i tím, že se z velmi staré samice stane neplodný samec. Má totiž plně funkčně vyvinutý jen jeden vaječník, který zakrní, a druhý se začne přeměňovat na samčí pohlavní žlázu.

Původním domovem exotického druhu je Japonsko a severovýchodní Čína, kde si lidé dříve darovávali pár kachniček v kleci jako symbol manželské věrnosti. Vyskytuje se v lesnatých oblastech kolem řek a jezer, na konci léta i v zatopených rýžových polích či mokřinách.

Pár kachniček mandarínských natočili ornitologové v Olomouci už v roce 2015:

20. listopadu 2015

Autor:
zpět na článek