Žena s mozkovou obrnou porodila holčičku, navštívil ji i asistenční pes

  17:00
Neobvyklá návštěva přišla v uplynulých dnech na olomouckou porodnicko-gynekologickou kliniku, kam za jednou z maminek zavítal retrívr Jeff. Je to její asistenční pes, neboť žena odmala žije s mozkovou obrnou a navíc s těžkým zrakovým hendikepem. Navzdory tomu porodila zdravou holčičku.

Barbora Chalupová, která odmala žije s dětskou mozkovou obrnou a navíc s těžkým zrakovým hendikepem, porodila v olomoucké fakultní nemocnici dceru Amálku. Nového člena rodiny si pak mohl vyrazit prohlédnout i její asistenční pes Jeff. | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Osmadvacetiletá Barbora Chalupová pochází z Frýdku-Místku a do Olomouce se přestěhovala před čtyřmi lety. Právě ve zdejší porodnici proto nyní přivedla na svět dceru Amálku.

„Všichni jsou tady na nás moc hodní. Také díky nim jsme doposud všechno dobře zvládli. Oceňuji samozřejmě taky bezbariérovost porodnice,“ uvedla žena po porodu svého prvního potomka.

Ten byl podle přednosty kliniky Radovana Pilky sám o sobě zcela běžný a bezproblémový.

„S ohledem na přidružené diagnózy nastávající maminky proběhl císařským řezem, ale za použití spinální anestezie, takže byla při vědomí. Tatínek byl přítomen nejen u porodu, ale se svou rodinou mohl zůstat i po něm,“ popsal Pilka.

„Samozřejmostí bylo zajištění bezbariérového pokoje, který maminka vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebuje, a v neposlední řadě jsme umožnili, aby na klinice mohl být i její čtyřletý asistenční pes Jeff,“ dodal.

Rodičovství hendikepovaných je stále tabuizované, říká blogerka

Barbora Chalupová je autorkou facebookového blogu Deník Handy mámy, na kterém se snaží přiblížit veřejnosti téma rodičovství hendikepovaných.

„I v dnešní pokrokové době mi přijde dosti tabuizované a ráda bych to alespoň trochu změnila,“ vysvětlila své motivy.

Na blogu ilustruje důvody pro sdílení svých zážitků a zkušeností například zmínkou o hendikepovaných těhotných ženách nebo matkách, které si podle ní vyslechly i věty jako „potřebujete si vyrobit budoucího asistenta?“ nebo dokonce „kripl může porodit jenom kripla“.

Naopak velmi pozitivně hodnotí blogerka bydlení v Olomouci. „Pro člověka s hendikepem je život ve městě, které je téměř bez bariér, nesrovnatelně jednodušší,“ pochvalovala si.

Autor: