Egyptologové, Remek či Dawkins. V Olomouci startuje filmový festival AFO

  12:14
Více než čtyři stovky programových bloků, v nichž bude promítnuto 250 filmů, a zástup několika stovek hostů včetně předních egyptologů nebo velikánů jako je evoluční biolog Richard Dawkins. Takovou událost slibuje v úterý začínající 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO).

Jedním z největších jmen mezi hosty letošního ročníku festivalu Academia Film Olomouc bude britský evoluční biolog Richard Dawkins, který byl hostem akce i před čtyřmi lety. | foto: Tomáš FraitMAFRA

Zastřešujícím tématem letos zvolili pořadatelé mýtus. „Je to reakce na současné tendence, kdy fake news, dezinformace a další nástroje propagandy mají významný dopad na světové dění i na názory a stanoviska široké veřejnosti,“ řekl ředitel AFO Jakub Ráliš.

„Proto se festival bude obracet do historie, abychom si oživili minulé události mající zásadní dopad na lidstvo a nezapomněli se učit právě z chyb minulých,“ dodal.

Festival se současně zapojuje do letošních oslav 100. narozenin české egyptologie. Mimo jiné zde tak vystoupí jeden z nejslavnějších archeologů a egyptologů Zahi Hawass, domácí experty budou zastupovat přední odborníci Miroslav Verner a Miroslav Bárta.

První z Čechů v úterý shrne počátky, milníky i nejzajímavější objevy české egyptologie a v přednášce se zaměří na nekropoli v Abúsíru, která leží mezi Gízou a Sakkárou a kde se nachází významné pohřebiště Staré říše, ale i mnohé památky z pozdějších dob. Bárta pak v sobotu představí nové záběry probíhajícího výzkumu zaměřeného na výjimečné osobnosti naší civilizace.

O vesmíru bude přednášet jediný československý kosmonaut

Kromě toho AFO uctí 50. výročí prvního přistání na Měsíci, kterému bude věnována jedna z tematických programových sekcí. V rámci ní bude mít přednášku o cestě do vesmíru kosmonaut Vladimír Remek.

Dalším světovým jménem na AFO pak bude evoluční biolog Richard Dawkins, který se do Olomouce vrací po čtyřech letech s přednáškou S Darwinem proti božím bludům.

Obří přehlídka filmů, které organizátoři vybírali z více než 4 000 přihlášených snímků, se letos tematicky propojí také s dalším festivalem ve městě, Ekologickými dny Olomouc. Ten nabídne například besedy s psychologem Cyrilem Höschlem či ekologem Davidem Storchem.

Podrobné informace o programu festivalu je možné najít na jeho internetových stránkách.

Autor: