iDNES.cz

V olomoucké nemocnici stěhovali kliniku za provozu, stihli to za deset dní

  16:26
Náročnou akci mají za sebou lékaři, zdravotnický personál i další zaměstnanci olomoucké fakultní nemocnice. Za plného provozu zvládli za méně než dva týdny přestěhovat téměř celou kliniku do nové supermoderní budovy za 398 milionů korun.

V olomoucké fakultní nemocnici byla na začátku září slavnostně otevřena nová budova II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie za téměř 400 milionů korun. Nyní se do ní celá klinika přesunula. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Klinika poskytující gastroenterologickou péči po letech čekání opustila nevyhovující budovu G určenou k demolici.

Personál i pacienty čekal přesun do jiného světa v podobě nejmodernější nedávno dokončené budovy Y, která je mimo jiné první nemocniční stavbou v pasivním energetickém standardu a jsou zde poprvé v Česku použity chlazené stropy.

„Jako předvoj už se přestěhovalo první endoskopické pracoviště určené pro nejsložitější vyšetření. Do měsíce bychom měli dokončit stěhování kompletní endoskopie a začátkem příštího roku bude následovat chirurgická endoskopie. Vše v tomto oboru s výjimkou dětské endoskopie tak bude v rámci nemocnice sloučeno pod jednou střechou,“ shrnul přednosta kliniky Ondřej Urban.

Stará budova už nevyhovovala dnešní požadavkům, což ilustruje například vzhled jednotky intenzivní péče. V jediné místnosti bylo sedm lůžek a pacienty oddělovala pouze rozvěšená prostěradla. Nyní má „jipka“ samostatné klimatizované boxy a na úplně jinou úroveň se posunulo také zázemí sester.

„Na staré budově jsme museli pacienty složitě převážet, tady máme jednolité pracoviště se sedmi vyšetřovnami, moderní technikou i zázemím. Nemluvě o úrovni samotných lůžkových oddělení. Skvělá je zde třeba i zvuková izolace, pacienti mají svůj klid a jak známo, ticho léčí,“ popsal Urban.

Podívejte se, jak vypadala stavba nové supermoderní budovy nemocnice

5. září 2018

V novém působišti bude muset personál ještě doladit fungování po sloučení II. interní kliniky s geriatrickým oddělením.

„Ten rozdíl je obrovský i v tom, že spojením dvou dosud samostatných pracovišť vznikl kolos o zhruba dvou stovkách lidí. Na nás nyní je, abychom nastavili optimální procesy řízení, které by vyhovovaly všem, protože dřívější způsob každodenní osobní komunikace s personálem již není technicky možný,“ nastínil přednosta.

Hlavní břímě stěhování nesly sestry, pracovaly na dvou místech

Nová budova je podle něj přínosem také pro výuku mediků. „Vidíme na nich doslova každý den, jak jsou udiveni úrovní zázemí pro pacienty. Navíc máme teď pro výuku dostatek prostoru, takže můžeme vytvářet prakticky libovolný počet studijních skupin. Totéž se týká i přednáškových akcí a seminářů,“ pochvaluje si šéf kliniky.

Nová budova interní kliniky

Náročná stěhovací operace vyžadovala spolupráci několika klinik a mnoha zaměstnanců, hlavní břímě nicméně nesly sestry. Musely totiž současně pracovat na dvou místech, když se ještě stále staraly o pacienty ve staré budově a zároveň už připravovaly zázemí v nové. V nemocnici tak leckdy zůstávaly ještě dlouho po řádné pracovní době.

„Bylo to pro ně velmi náročné a o to víc oceňuji, že se k tomu postavily jako ke stěhování vlastního bytu či domu. Jen díky personálu zůstala péče o pacienty během přesunu kliniky stejná a žádný pacient kromě těch pár, které jsme stěhovali přímo v postelích, nepoznal, že se vůbec něco děje,“ uvedl Urban.

Na kliniku přitom na začátku září nastoupil nový personál, který bylo potřeba hned začít školit.

„Poděkování patří naprosto všem zaměstnancům nemocnice, kteří nám pomáhali a stále ještě pomáhají kliniku zabydlovat zdravotnickou a jinou technikou. Chci zdůraznit, že bez blízkých kolegů, kteří zvládli na nové budově přípravné, stěhovací a úklidové práce, by se to nedalo zvládnout,“ doplnila vrchní sestra Lenka Šeflová.

Autor:
zpět na článek