Na opravu největších českých varhan mohou lidé přispět adoptováním píšťal

  17:50
Přispět na velkou a náročnou opravu unikátních Englerových varhan z olomouckého kostela svatého Mořice mohou nyní lidé prostřednictvím nových internetových stránek věnovaných vzácnému baroknímu hudebnímu nástroji i celé památce. Vytvořili je studenti Univerzity Palackého.

Pozdně gotický kostel opravují odborníci už od roku 2018 a součástí rozsáhlých prací je i velká obnova barokních varhan z poloviny 18. století, které jsou největším hudebním nástrojem svého druhu v Česku a řadí se i mezi nejmohutnější varhany v celé střední Evropě.

Podrobně se jim věnuje i nový web moric-olomouc.cz, který vytvořili dva studenti katedry informatiky olomoucké přírodovědecké fakulty Ivo Šmerek a Daniel Bazala.

„Kostel dostal nový kabát a proto také i jeho web, který si o to již několik let říkal. Od základu jsme ho přestavěli, přeorganizovali a umožnili správcům jednodušší manipulaci s obsahem,“ nastínil Šmerek.

Varhanám tvořeným mimo jiné téměř osmi tisícovkami píšťal je věnována speciální sekce webu. Zájemci se zde mohou nejen dozvědět víc o jejich historii včetně seznamu varhaníků sahajícím hluboko do minulosti, ale také adopcí konkrétní píšťaly přispět na rekonstrukci.

Stránky mají podle autorů sloužit především dvěma cílovým skupinám – farníkům z římskokatolické farnosti svatého Mořice a turistům.

„Turistům web přibližuje historii a kulturní význam památky, která patří k dominantám centra Olomouce, a to i pomocí fotogalerie,“ vyzdvihl Bazala.

Autor: